Viikon Kovin Biisi: VKB 26/23

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Jaa somessa

Viikon Kovin Biisi -kilpailu (VKB 26/23)

Tällä kertaa Viikon Kovimman Biisin tittelistä kilvoittelee 9 ehdokasta. Äänestysaika on 9.10.2023 – 12.10.2023 23:00. Äänestää voit sosiaalisessa mediassa ja kerran kilpailun kotisivuilla osoitteessa vkb.fi.

Viikon 41. ehdokkaat

1) Vino puu – Tuulenpesä

Tuulenpesä on punkpop-fiiliksissä soiva menevä erobiisi, aikuistumisen ja itsen etsimisen anthem, jossa rakastutaan vääriin tyyppeihin ja vääriin aineisiin.

Biisi on viimeinen, jonka Vino puu äänitti näyttelijäntyöhönsä keskittyvän Annan Korolainen Crevierin kanssa. Jäähyväiskappaleessa on menevyyden lisäksi syksyyn ja eroon liittyvää haikeutta.

Vino puu on helsinkiläinen bändi, jonka musiikissa kuuluu 2020-luvun indie sekä rakkaus uuteen aaltoon ja menneiden vuosikymmenten poppiin.

2) Minna Ora – Myrsky

Uusin sinkkuni ”MYRSKY” on julkaistu!!! Se on kuvaus vallan väärinkäytöstä ja nousemisesta sitä vastaan. Tämä kappale on omistettu meille kaikille!

3) The Sticky Cats – Against The Wind

Täs meidän uusi sinkku biisi mukaan kisaan. Julkaistiin viime viikolla.

4) Maarit Mila – Jalokiviä

Jokainen meistä, ehkäpä haluaisi jalokiviä. Vaikkapa rubiinin.
Artistin itsensä tekstittämässä JALOKIVIÄ biisissä on hauska tarina, sekä tarttuva melodia.

5) East Electric – You Shall Pay

You Shall Pay yhdistelee saumattomasti brittirockin särmää leveään amerikkalaiseen blues-soundiin kuulostaen silti tuoreelta ja ajankohtaiselta.

Vaikka kappale alun perin kertoo “siitä yhdestä kaverista”, joka ei koskaan maksa velkojaan, on siinä syvempi yhteiskunnallinen taso – Korruptoituneet poliitikot, koulukiusaajat, rasistit ja ylipäänsä kaikki tekopyhä saavat osansa kappaleen sanomasta.

6) Metal Division – Housut of Love

Ihan sairaan kova uusi kotimainen bändi.

7) Vantaan Olympialaiset 1992 – Piilopaikka

Vantaan Olympialaiset 1992:n uutuus tarjoilee Vantaanjoessa uitettua italodiskoa hardrock-maustein! Biisi kertoo ihmisen universaalista tarpeesta omaan tilaan ja rauhaan. Piilopaikka voi olla pakopaikka, kuin satumaa jossa voi ottaa hetken irtioton arkitodellisuudesta.

Kaikille on oma piilopaikkansa ????

Kappaleen tuottajana toimi @pihkasound_lasse ja se on toteutettu ihanilla vanhoilla synavehkeillä. ????

8) Alfavrak – Kass kontroll

VOIKO HUONOMMIN ENÄÄ MENNÄ?
ELÄMÄSI ON PERSEESTÄ, EIKÖ?
EIKÄ SE TULE PARANEMAAN YHTÄÄN KUN ALFAVRAK JULKAISEE UUDEN BIISIN ”KASS KONTROLL”
AV OCH FÖR LITE SÄMRE MÄNNISKOR

9) MRiver – Winter

MRiver on turkulainen säveltäjä, jonka syntikkapopissa kaikuvat melankolian sävyt, mutta satunaiset valonpilkahdukset herättävät toivoa. Saattaapa joku biisi mennä jalankin alle.

Winter on juuri julkaistun debyyttialbumin – Renaissance – kakkosraita. Se sävellettiin alkujaan KARI-bändin tarpeisiin, mutta koki muodonmuutoksen ja sopii nyt mainiosti MRiverin sävelmaailmaan.

Emotion Zine ja VKB.fi

Osallistuminen

Viikon Kovin Biisi on kaikille avoin musiikkikilpailu, jossa musiikkikappaleet yli genrerajojen kilpailevat viikottaisen äänestystuloksen kärkisijasta. Voit äänestää tämän viikon ehdokkaita tykkäämällä biisin VKB-somejulkaisusta (Instagram, Facebook) ja kerran sivulla vkb.fi.

Onnea kisailijoille!

Lähde Viikon Kovin Biisi -kilpailu

spot_img