Rouheaa kitaraa ja inhimillisyyttä: Velvetcutin ”The Great Chameleon” on ilmestynyt

Aiheeseen liittyvää

Ameeban uljaat 25 vuotta ug-hiphopin pulssilla

Ameeba oli yhteydessä Emotion Zineen juhlavuotensa suunnitelmista, repressejä ja kaikenlaista jännää on luvassa.

POJAT: Kuka sä oot/Elämä on punk (Hiljaiset Levyt HIKS 092) 2025

Kuka sä oot on Pelle Miljoona & Unabomberin biisi vuodelta 2009. Ja koska se on minusta viimeinen Pellen todella hyvä biisi, tähän oli vaikea aluksi suhtautua. Mutta kyllä tähän tottui ja nyt pidän biisistä todella. Siihen on saatu uusia sävyjä ja sointukuvioitakin.

Harry Harrison : Dreaming in Yellow – the Story of the DiY Sound System (2022 Velocity Press)

Dreaming in Yellow kronikoi laajasti brittiläisen freeparty-kulttuurin kulta-ajoista ja niihin johtaneista ilmöistä yhden skenen pioneeri sound systemin näkökulmasta.

Gruth – Noemata (Midira 2025)

Sisiliassa majaa pitävä Gruth on ilahduttavan tinkimätön avantgarde-drone-mies jälleen uudella albumillaan.

Viikon Kovin Biisi: VKB 23/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Jaa somessa

Velvetcutilta on ilmestynyt neljäs albumi ”The Great Chameleon”, joka on samalla yhtyeen ensimmäinen täyspitkä levy 13 vuoteen.

”The Great Chameleon” -albumilla Velvetcut on kääntänyt katseen kohti aikaa, jolloin rouheat särökitarat, tarttuvat kertosäkeet ja flanellipaidat olivat näkyvä ja kuuluva osa musiikkikulttuuria. Albumin kantavana teemana on ollut 90-luku ja ”made by humans” -asenne. Inhimillisyyttä ei peitellä ja haavoittuvuus sekä särmät ovat näkyvissä kaikissa kameleontin väreissä. Moni albumille päätynyt raita on ensimmäinen tai toinen otto.

Nykyään Helsingistä käsin operoiva Velvetcut perustettiin Seinäjoella vuosituhannen vaihteessa. Yhtye edusti silloista kotikaupunkiaan vuoden 2003 Popcity-hankkeessa ja se on esiintynyt useilla festivaaleilla, kuten Provinssissa ja Kuopiorockissa.

Velvetcut on julkaissut aiemmin kolme albumia: Thirteen (2006), Hussshhh (The sound of sorrow and silence) (2009) ja Electric Tree (2012).

Lähde: Rockhopper Music

spot_img