Esittelyssä: Rollin Bee – Uusi Rock-ääni Pohjois-Savosta debytoi singlellä ”Sweet Sweet Sound of Rock’n’roll”

Aiheeseen liittyvää

TAPANI BAGGE: Havana Black Ukkoskansan Soturit (Docendo 2025)

Onhan näitä ulkomaanvalloitusjuttuja ihan hauskakin lukea. Smack nyt tuli kai viimeksi luettua ja Hanoille kävi huonosti vähän eri tavalla. Ei nuo nykyään onnistuneetkin jutut, kuten HIM oikein kiinnosta, vaikka sen alkuaikojen kosketinsoittajan muistelmat luinkin. Tällaiset "maanläheisemmät" touhut kiinnostavammat enemmän.

Viikon Kovin Biisi: VKB 23/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Dogjaw iskee takaisin tuplasinglellä – pureutumista luokkaeroihin ja sisäiseen kaaokseen

Helsinkiläinen hevipunk-yhtye Dogjaw tekee paluun uudella, kaksiteräisellä julkaisullaan, "Yhteiskunnan...

HAPE – Microdots (EABE 2025)

Virolainen HAPE julkaisee toisen eepeensä viime vuotisen debyyttinsä Night Life jälkeen suomalaisella EABE-levymerkillä. Nyt hänen elekotrossaan on sävyjä 70-luvun progesta ja synteetisaattori-musiikista.

Harry Harrison : Dreaming in Yellow – the Story of the DiY Sound System (2022 Velocity Press)

Dreaming in Yellow kronikoi laajasti brittiläisen freeparty-kulttuurin kulta-ajoista ja niihin johtaneista ilmöistä yhden skenen pioneeri sound systemin näkökulmasta.

Jaa somessa

Rollin Bee, pääosin pohjoissavolainen englanninkielinen rock-bändi, on valmiina valloittamaan musiikkimaailman. Yhtyeen tarina alkoi Leppävirralla vuonna 2014, kun Timo Juntunen kokosi muusikoita yhteen Varrella Virran -tapahtuman jamien jälkeen. Yhteissoiton todettiin toimivan heti, ja siitä syntyi Rollin Bee.

Bändin kokoonpano

Rollin Been ytimen muodostavat kokeneet muusikot ympäri Savo-aluetta ja sen ulkopuolelta. Timo ”Timppa” Juntunen on bändin perustaja sekä kitaristi ja taustalaulaja, joka vastaa myös monien kappaleiden sävellyksistä. Bassossa ja taustalaulussa on Heikki ”Hese” Lappalainen, joka osallistuu aktiivisesti myös kappaleiden sovituksiin. Rummuista vastaa Markku ”Make” Nissinen, ja laulajan roolissa kuullaan Kuopioon asettunutta Petri ”Pete” Viitalaa, joka on sanoittanut bändin debyyttisinglen. Tulevalla levyllä ja singlellä koskettimissa kuullaan bändin pitkäaikaista varkautelaista jäsentä Pasi Kosusta.

”Sweet Sweet Sound of Rock’n’roll” – Ylistyslaulu rockille

Rollin Been ensimmäinen julkaisu on single ”Sweet Sweet Sound of Rock’n’roll”, joka on juuri julkaistu suoratoistopalveluissa. Tämä kappale on tunteikas tarina ”wannabe”-muusikosta, joka uppoutuu kitaransoittoon järven rannalla illan hämärtyessä ja tajuaa soittaneensa läpi yön täysin ekstaasissa, sormet verillä, auringon noustessa. Se on samalla myös syvä ylistyslaulu rock-musiikille itselleen.

Kappaleen on säveltänyt Timppa Juntunen, sanoittanut Pete Viitala ja sovittanut Timppa Juntunen sekä Hese Lappalainen.

Debyyttilevy ”First Sting” luvassa juhannukseksi

”Sweet Sweet Sound of Rock’n’roll” on ensimmäinen kahdestatoista kappaleesta, jotka bändi julkaisee juhannuksen tietämillä ilmestyvällä debyyttilevyllään ”First Sting”.

Levyn ja singlen äänitykset on tehty bändin jäsenten kotistudioissa ja treenikämpillä, rumpupohjia äänitettiin jopa Juntusen mökillä Saimaalla. Äänitysten kanssa bändiä auttoi Juhani ”Pessi” Narkaus, joka myös kokosi äänityspalaset yhteen. Levyn miksasi maineikas Olli ”Hude” Huttunen, joka tunnetaan muun muassa Erja Lyytisen kiertuemiksaajana, ja masteroinnista vastasi musiikin monitoimimies Jorma ”Hämis” Hämäläinen. Tuottajana toimi koko bändi, eli Rollin Bee.

Rollin Bee tuo raikkaan tuulahduksen suomalaiseen rock-kenttään, ja ”Sweet Sweet Sound of Rock’n’roll” antaa hyvän maistiaisen siitä, mitä on luvassa heidän tulevalta debyyttialbumiltaan. Kannattaa pitää korvat auki!

spot_img