PMMP-basistin sooloprojekti yhdistää tummat tekstuurit ja herkän ilmaisun – Helsinskin uunituore single kertoo addiktiivisesta ihmissuhteesta

0
6
Kuva: Peki Sinikoski

Muusikko, tuottaja ja lauluntekijä Juho Vehmasen sooloprojekti Helsinski julkaisee pitkän tauon jälkeen uutta musiikkia. Muun muassa PMMP:n, Vesalan, Ville Valon ja Jenni Vartiaisen yhtyeistä tunnetun basistin elektropop-projekti palaa parrasvaloihin uunituoreella singlellä ”Lose Me”. Kyseessä on ensimmäinen maistiainen artistin tulevalta neljänneltä albumilta.

Haikeansuloista alt poppia vaarallisesta kiintymyksestä

Tänään perjantaina 29. toukokuuta julkaistu ”Lose Me” on haikeansuloinen vaihtoehtopopin helmi. Kappale sukeltaa syvälle addiktiiviseen ihmissuhteeseen, jossa vapaus ja itsensä kadottaminen kietoutuvat vaarallisella tavalla toisiinsa.

– Biisi liikkuu jännitteen ja antautumisen rajalla, jossa rakkaus ei näyttäydy turvallisena satamana vaan voimana, joka murtaa suojamuurit ja vetää kohti jotakin yhtä aikaa vaarallista ja vapauttavaa, Helsinski-nimen takaa löytyvä Juho Vehmanen avaa kappaleen taustoja.

Kappaleen äänimaisema on tummasävyinen, orgaaninen ja elokuvallinen. Moderni soundi rakentuu liverummuista, syntetisaattoreista, sähkökitarasta, bassosta ja jousiorkesterista. Mukana on myös vahvoja kaikuja 1980-luvun synthpopista sekä hienovaraisia sävyjä psykedeelisestä popista.

Maailmankiertueen synnyttämä aihio

Kappaleen alkusanat kirjoitettiin kaukana kotoa, keskellä intensiivistä keikka-arkea. Idea sai alkunsa Ville Valon (VV) massiivisella maailmankiertueella Pohjois- ja Etelä-Amerikassa.

– Oltiin VV:n maailmankiertueen tiimoilta 10 viikkoa USA–Kanada–Latinalainen Amerikka -rundilla. Mulla oli siellä Ableton Push mukana ja dogma, että käytän joka päivä 15–20 minuuttia siihen, että teen yhden uuden biisiaihion. Sen rundin jälkeen mulla olikin 65 biisiaihiota, Vehmanen muistelee.

Jokainen aihio sai nimensä syntypaikkansa mukaan, mikä jätti jälkensä myös tuoreeseen julkaisuun.

– ”Lose Me” syntyi Chesterfieldissä, Missourissa, ja siksi tämänkin kappaleen työnimi ”Chesterfield” näkyy näemmä edelleen lyriikkatiedostossa.

Alt pop after dark

Helsinski on julkaissut tähän mennessä kolme albumia: Glow Sticks (2019), säveltäjä-tuottaja BDF:n kanssa tehdyn yhteistyölevyn Arktipolis – A Soundtrack to an Imaginary Movie (2020) sekä pitkäsoiton Waves of Pain (2021). Artisti itse kuvailee musiikillista maailmaansa osuvasti termillä ”alt pop after dark”.

Vehmasen pitkä ja laaja-alainen ura kotimaisen popin ja rockin huipulla kuuluu Helsinskin materiaalissa vahvana melodisena näkemyksenä, yksityiskohtiin paneutuvana tuotantona sekä herkkänä ilmaisuna. Uusi single osoittaa, että projektin omaleimainen ja harkittu linja kantaa upeasti myös tulevalle levylle.

Kuuntele single suoratoistopalveluissa: https://ffm.to/lose_me

Lähde: Röd