Avain: indie Rock

Ihmeellinen Ihmemaa

Sulkavan idyllinen miljöö tarjosi indie-festareille uskomattoman upeat puitteet. Kolmatta kertaa...

The Record of My Life #13: MEGA CITY FOUR:Tranzophobia (Decoy DYL3) 1989

Englantilainen MC4 perustettiin 1987 toimien sitä ennen hieman eri kokoonpanolla vuodesta 1982 nimellä Capricorn ja itse tutustuin bändiin seuraavana vuonna, kun ostin Lontoosta kokoelma-LP:n Underground Rockers, jossa on bändin ekat levytykset, biisit Shattered ja Claudia, sekä ekan singlen Miles apart, jotka kyllä kolahtivat täysillä.
spot_img

Suositut

Velvetcutin ”Chameleon” venyttää grungen rajoja – uusi single on paluualbumin villit jatkot

Vasta paluualbuminsa julkaissut Velvetcut ei hidasta tahtia. Tuore single...

Sonic Punterilta joululahja post-punkin ystäville – uusi single ja livevideo nyt ulkona

Omia polkujaan kulkeva kotimainen post-punk-trio Sonic Punter tarjoilee faneilleen...

Signature Dark Agency – uusi kotimainen agentuuri

Uusi globaali toimija esittäytyy! Signature Dark Agency on uusi kotimainen agentuuri, joka kokoaa sateenvarjonsa alle elektronisen musiikin syvän päädyn kiinnostavia artisteja. Roster sisältää sekä live-, DJ- että VJ-artisteja.

”Kukaan ei pelasta sinua paitsi sinä itse” – Nobodyn anti-joululevy Jesus Ain’t Cumming on täällä

Yhden miehen dark folk -yhtye Nobody on julkaissut vastaiskun...

Hippo Taatila & Niina Kalavainen – Kikkeliskokkelismiehen tuhannet kasvot (Abraxas 2025)

"Kikkeliskokkelismiehenä" tunnettu entiteetti manifestoitui Suomen kansan kollektiiviseen tietoisuuteen kesäkuussa 1990 Pulttibois-sketsisarjan 2.tuotantokauden 20.jaksossa. Taatila ja Kalavainen havainnollistaa pamfletissaan hahmon psykohistoriaa, pyhää maantiedettä, sielunmaisemaa ja kulttuurista kehystä viitaten mm. Goetheen, suufeihin, Kabbalisteihin, Freudiin, Jungiin ja David Lynchiin.