Jyväskyläläinen vaihtoehtoista rockia soittava Aapo Pulju & Juoksukaljat on julkaissut uuden ”Unohduin” -nimisen singlen.

Aiheeseen liittyvää

Nemi: Onni onnettomuudessa

Norjalaisen Lise Myhren piirtämän Nemi -sarjakuva-albumin lukeminen pitkän tauon jälkeen on todellakin kuin törmäisi vanhaan hyvään ystävään.

EDDIE & THE HOT RODS: Why Should I Care / A Million Miles Away (Hiljaiset Levyt HIKS-086) 7″ 2023

Eddie & co on tehnyt toisen sinkkunsa Hiljaisille Levyille. A-puoli on loistava, alunperin Pete The Meat & The Boysin biisi, joka on alunperin sen toimesta levytetty jo 1978, mutta julkaistiin vasta kuluvalla vuosituhannella.

TV SMITH: Generation Y (Hiljaiset Levyt HIKI-073) 2022

TV Smith on suomalaisille jo aika tuttu, ainakin tietyissä piireissä. Mieshän on keikkaillut täällä lukemattomia kertoja yksinään tai vaikkapa Punk Lurex OK:n kanssa, jonka kanssa teki myös EP:n.

Ahven-yhtyeen paluu

Toimitustamme lähestyi Ahven-yhtye, joka on tehnyt paluun 2021 noin viidentoista vuoden tauon jälkeen. Yhtyeen kokoonpano ja roolit ovat edelleen samat kuin ensimmäisen tulemisen (1999-2005) aikaan.

Jaa somessa

Kappale sijoittuu yhtyeen tuotannon tummasävyisempään päähän, josta löytyy kepeämmän ilmaisun ohella maistiaisia myös vuonna 2021 julkaistulta ”Juoksukalja-EP”:ltä.

Pulju

Viisihenkinen Aapo Pulju & Juoksukaljat on perustettu jo vuonna 2014. Jäsenistä kaikki ovat soittaneet useammissa muissa bändeissä, mistä ryhmä on sitten lopulta kasautunut yhteen. Kuuntele ”Unohduin” musiikkipalveluista.

”Aiemmissa kokoonpanoissa kirjo on ollut melko laaja-alaisesti mm. klassista- ja uudempaa rockia, stoneria, indietä, grungea ym. Tämä kaikki kuuluu mielestämme myös Juoksukaljojen musiikissa.” 

bändi taustoittaa.

Yhtyeen sosiaaliset mediat:

Tästä linkistä yhtyeen Facebook sivulle
Tästä linkiltä yhtyeen Instagram sivulle

Lähde Inverse Music Group

spot_img