Historiallinen bassokokoontuminen päätti Marko Ahtisaaren kauden Helsingin juhlaviikoilla

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Jaa somessa

Historiallinen bassokokoontuminen ja uuden teknologian teokset huipensivat Marko Ahtisaaren kauden Helsingin juhlaviikoilla.

Eilen päättyneet Helsingin juhlaviikot keräsivät avajaispäivänä yli 100 000 kulttuurista nauttijaa. Festivaalin avajaiskonsertit ja Taiteiden yö juhlistivat 35-vuotista taivaltaan. Marko Ahtisaari toimi festivaalin taiteellisena johtajana viimeistä kertaa, ja hänen kautensa muistetaan uuden teknologian teoksista sekä suurista kansainvälisistä tanssi- ja orkesterivierailuista.

Taiteiden yönä Senaatintorilla koettu Lauri Porran Basso-teos kokosi lavalle 147 bassoa ja houkutteli paikalle arviolta 25 000 ihmistä. Esplanadin puistossa avautui myös maksuttomasti AI Helsinki -näyttely, joka kuvasi Helsinkiä tekoälyn silmin. Lähes 350 erillistä taidetapahtumaa rikastutti Taiteiden yötä.

Kansainvälisenä tanssivierailuna nähtiin brittiläisen Akram Khanin Jungle Book reimagined, jossa yhdistyi animaatio ja tanssi ilmastonmuutosteemalla. Musiikkitalossa esiintynyt The Cleveland Orchestra, johtajanaan Franz Welser-Möst, kuultiin kahtena iltana. Esa-Pekka Salosen kokoama Hovanštšina-ooppera sai ylistystä. Viktor Wootenin tähdittämä toivekonsertti keräsi Musiikkitaloon ennätysyleisön.

Huvilan konsertit, kuten Carla Bruni ja Samuli Putro, myytiin loppuun. Zen Café teki yllätyspaluunsa, ja illat sytyttivät yleisön liekkeihin. Juhlaviikkojen ohjelmisto tarjosi myös erilaisia festivaaleja ja teoksia uuden teknologian saralla.

Marko Ahtisaari jatkaa työtään CMI Martti Ahtisaari Peace Foundationin hallituksen puheenjohtajana ja avaa tulevaisuudessa House of Sound -taidekeskuksen.

Lähde Helsingin juhlaviikot

spot_img