SEHR SCHNELL: Satu (STUPIDO 402) digi 2022

Aiheeseen liittyvää

Eaben uusin julkaisu on Omnitronin debyytti ep Lose/Find

Suomalainen Omnitron näyttää taitonsa klassisen elektro-soundin parissa.

Rick Rubin – Luovuus ja olemisen taito (LIKE 2023)

"Sinä olet sinä. Taide on taidetta." Rick Rubin have rickrolled you! Näin voisi todeta tästä Rubinismeja tulvivasta hienosta teoksesta.

Emotion visa: Totta vai tarua musiikista

Tämän kertaisessa visassa testaamme musiikillista yleistietoasi. Vastaat vain onko...

Circlefestin kolmas single valaa metallia uuteen muottiin

Helsinkiläinen Circlefest venyttää metallimusiikin rajoja uudella singlellään Colors. Bändi...

Hämeenlinnalaiselta mitätön-yhtyeeltä uusi albumi

Rouhean rock-orkesterin järjestyksessään toinen pitkäsoitto on nyt kuultavissa yleisimmissä...

Jaa somessa

Satu

Eka single helmikuussa ilmestyvältä pitkäsoitolta Kotka lentää perjantaina. Oikeastaan ekaa uutta SS:ää sitten vuoden 1979, koska viime EP, vaikkakin äänitettiin 2016, oli koottu 70-luvulla tehdyistä biiseistä.

Tämä ei oikeastaan kuulosta lainkaan vanhalta Sehr Schnelliltä ja miksi pitäisikään. Jotenkin unenomainen kappale, josta jostain kumman syystä tulee mieleen jopa kevyempi Kotiteollisuus. Laulua mietin kanssa, ketäs tästä tulee mieleen?

No Stressihän se, johon on tarttunut melankolisuutta, toki niissä ennenkin oli, mutta kappaleet olivat sen verran erilaisia, ettei moiseen kiinnittänyt kauheasti huomiota.

Tässä ei oikein tapahdu juuri mitään, mutta kummasti kuitenkin huomaan kuuntelevani sitä uudestaan ja uudestaan. On kuulemma tehty 2016 ja on jonkinlainen erolaulu. Soittotaidosta ei varmaan kukaan enää ala vittuilemaan. No lyhyestä tarina jonkinmoinen, LP tulee olemaan mielenkiintoinen.

-V. Vahtera

spot_img