Kohtauksia kerrostalossa – freelance-näyttelijän arki tähteyden hiipuessa

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Jaa somessa

Kohtauksia kerrostalossa on draamakomedia, jossa naisen arkea ja freelanceriuden teemaa käsitellään koomisesti, mutta syvälle sivaltaen. Näytelmä saa ensi-iltansa Kanneltalossa 27.10.2021.

Freelance-näyttelijän arki
Kohtauksia kerrostalossa on draamakomedia freelanceriudesta ja naisen arjesta. Kuva: Catrin Svenfors.

Näytelmän keskiössä on keski-ikäinen freelance-näyttelijä

”Tuntuu polttavan ajankohtaiselta sukeltaa freelance-näyttelijän tilanteeseen. Pandemian aikana freelancereiden hauras asema suorastaan räjähti kaikkien tietoisuuteen, ja sitä ennen ”metoo” ravisteli käsityksiä naisen asemasta alalla”,

toteaa näytelmän käsikirjoittaja ja ohjaaja Virpi Haatainen.

Näytelmässä kaksi lapsuudenystävää kohtaa. Helka on omistautunut uralleen näyttelijänä ja Essi puolestaan vanhempiensa hoivaamiseen. Essi on Helkan suuri, suorastaan fanaattinen ihailija.

Helka on kirjoitettu ulos sarjasta, asunto menee alta ja tulevaisuudesta ei tietoa.
Helka tulee asumaan lapsuudenystävänsä luo, mutta hän ei pysty kertomaan, eikä käsittelemään vaikeaa tilannettaan. Hänhän on tähti.

Mitä vaatii tähteys? Entä kun se alkaa hiipua?
Mitä tapahtuu, kun kulissit kaatuvat? Miten olla olemassa?
Mitä tehdä, kun oma rooli alkaa ahdistaa?

Helkan ja Essin lisäksi näytelmässä nähdään myös miehensä kuolemaa odottava Margareta, hyvinvointivalmentaja, vloggaaja Helena, ja puhelias porrassiivooja Sanna, sekä hänen tätinsä, uupumuksen partaalla huojuva siivousalan yrittäjä Tuula.

Näytelmän innoittajana on ollut Maria Jotunin novelli Hämärässä. Jotuni kuvasi monissa teoksissaan naisen arkea ja ohjaaja Virpi Haatainen halusi tutkia, mitä naisen arkeen kuuluu tänä päivänä. Rooleissa nähdään Miia Nuutila ja Ella Pyhältö.

Kohtauksia kerrostalossa

Käsikirjoitus ja ohjaus: Virpi Haatainen
Näyttelijät: Miia Nuutila ja Ella Pyhältö
Valosuunnittelu: Mirkka Saari
Äänisuunnittelu: Lauri Kalo
Valokuvat ja juliste: Catrin Svenfors

Liput: 15 /12 €
Esityskieli: suomi

Esitykset

ke 27.10. klo 18 (ensi-ilta)
pe 29.10. klo 15 (+ enemmän irti esityksestä klo 14.15; ohjaaja Virpi Haatainen kahvilan stagella)
la 30.10. klo 15 (+ keskustelua esityksen jälkeen; näyttelijät + ohjaaja)
ti 2.11. klo 18
ke 3.11. klo 18

Kanneltalo

Klaneettitie 5, Helsinki
www.kanneltalo.fi

Lähde Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala

spot_img