KYR12 – E.V.V.K.

Aiheeseen liittyvää

VA – How Bleep Is Your Love? (Meltdown Deejays 2025)

Meltdown Deejays aloittaa Eetterin vuoden 2025 kovalla neljän biisin kokoelmalla, jossa neljä artistia esittelee käsityksensä nyt taas nousussa olevasta bleep-soundista.

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Jaa somessa

”Tämä kappale ei kaipaa kuivaa analyysiä erinomaisuudestaan, vaan tämä pitää kokea itse – omin korvin.”

[yasr_visitor_multiset setid=1]

”Yhtye on perustettu vuonna 2018, mutta aktivoitunut alkusyksystä 2020. Yhtye on on julkaissut musiikkia tiheään tahtiin ja saanut odottamatonta huomiota mm. Spotifyn virallisilta soittolistoilta, Kaaoszineltä ja myös YleXn ohjelman kautta.

Tässä olisi nyt kuitenkin viimeisin singlemme ”E.V.V.K.”- joka sai erittäin hyvää palautetta YleXn toimittajien kautta, oli muutaman viikon Spotifyn ”Suomirock Tänään” -listalla ja Teppo Vapauden Uudenmusiikin Rock-showssa.”

– Aleksi & PP

Noniin, tässä ollaan asian ytimessä! Tämä kappale ei kaipaa kuivaa analyysiä erinomaisuudestaan, vaan tämä pitää kokea itse – omin korvin.

Jokin minussa liikahti tätä kuullessani. Olenko kokenut tämän tunteen ennenkin? Taidan olla… valtavirran pinnan alla kuplii taas jotain…

…ja volat kaakkoon!

– K. Lukkarila

spot_img
Edellinen artikkeli
Seuraava artikkeli
"Tämä kappale ei kaipaa kuivaa analyysiä erinomaisuudestaan, vaan tämä pitää kokea itse - omin korvin." "Yhtye on perustettu vuonna 2018, mutta aktivoitunut alkusyksystä 2020. Yhtye on on julkaissut musiikkia tiheään tahtiin ja saanut odottamatonta huomiota mm. Spotifyn virallisilta soittolistoilta, Kaaoszineltä ja myös YleXn ohjelman kautta.Tässä...KYR12 - E.V.V.K.