Avain: Phil Woods and his European rhythm machine

The Record of My Life #9: Phil Woods and his European rhythm machine – Alive and well in Paris

Tämän kertaisen The Record Of My Life -sarjan artikkelin on kirjoittanut Petri Viitala, joka on pitkän linjan saksofonisti. Hän on tehnyt 1600 keikkaa ja soittanut 260 julkaistulla biisillä monessa kokoonpanossa Shitter Limitedistä Suurlähettiläisiin.
spot_img

Suositut

Avaruusasema vaihtaa avaruuspölyn aurinkorasvaan – uusi single on häpeilemätön kesäbiisi

Eteerisen tunnelmallisesta soundistaan tunnettu Avaruusasema yllättää kuulijansa totaalisesti. Yhtyeen...

Liisa Louhela: Mies joka kantoi aurinkoa sylissään (Otava 2026)

Suuri rauhan romaani Suomen tunnetuimmasta aseistakieltäytyjästä. 1920-luvun eloisa ja värikkäitä aatteita tulviva Helsinki vie nuoren ja vallattoman Arndt Pekurisen mukanaan. Pekurinen löytää elämäntehtävänsä rauhanaatteen parista. Pian häntä havittelevat niin rauhanliikkeen kuin Etsivän keskuspoliisinkin miehet.Lopulta Pekurisen on tehtävä valinta periaatteiden ja oman elämänsä välillä.

Hanna Hysch! kysyy: Parasiitti vai paratiisi?

Uuden indie-tulokkaan juhannusbiisissä vanhat taiat siirtyvät asfalttipelloille ja pelko on kylmä kivi, joka ottaa elämästä vallan mittumaarin mystisellä voimalla.

Vastavaloa: Perhosii, Ingrid Yö ja Aavakaiku @Maanalainen, Tampere 4.6.26

Vastavaloa: Perhosii, Ingrid Yö ja Aavakaiku @Maanalainen, Tampere 4.6.26 Olipa kerran lumoava ilta indie-artistien kanssa Tampereen rouheimmassa live-mestassa, jota TRELMU ylläpitää rautatieaseman kyljessä.

Janos Emporion rakkaudentäyteinen ja sielukas ep tuo kesän

Kotimainen EABE levylafka julkaisi 31.5. Janos Emporion discohtavan house-eepeen.