Kirjailijat elävöittävät autioituvaa kaupunkikeskustaa

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Jaa somessa

Hyvät kokemukset ja erittäin positiivinen asiakaspalaute saivat Reuna-kustantamon laajentamaan Joulukirjakauppa-kokeiluaan.

Kaupunkikeskustojen näivettyminen on tuttu ilmiö kautta maan, niin myös Kouvolassa. Palvelut karkaavat kehätien varteen kauppakeskittymiin, ja vanha keskusta hiljenee. Reuna-kustantamo torjuu kehitystä jo kolmannen kerran tuomalla joulukirjakaupan, postituspisteen ja kirjailijahaastattelut keskustaan.

Kirjahalli
Wanha Kirjahalli Myllykoskella on Reunan sydän

Vuonna 2020 joulukirjakauppa oli kolme viikkoa kauppakeskus Manskissa, vuonna 2021 kuusi viikkoa kauppakeskus Hansassa ja tänä vuonna 10 viikkoa kauppakeskus Valtarissa Kouvolankadulla, kivenheiton päässä rautatieasemasta.

Avajaiset ovat 17.10. ja pop up -kauppa on avoinna aatonaattoon asti.

”Kaksi vuotta sitten koronarajoitukset olivat tiukimmillaan ja tilassa sai olla vain kymmenen ihmistä kerrallaan, mutta silti kirjailijat tulivat vierailulle Kouvolaan ja väki rohkeni ostoksille. Kirjoja, kirjallisia keskusteluja ja lahjakirjojen postituspalvelua oli kaivattu niin paljon”,

kertoo kirjakauppias Tarja Tornaeus.

Reunan kirjakauppakonseptiin kuuluu myös vanhan ajan palvelukulttuurin elvyttäminen. Kirjoista ja lukukokemuksista keskustellaan vierailevien kirjailijoiden kanssa, signeeratut kirjat kääritään lahjapaperiin ja postitetaan tarvittaessa asiakkaan puolesta.

Joulukortit ovat Reunan omien graafikoiden ja taiteilijoiden tekemiä, ja postimerkitkin saa kirjakaupasta.

Kirjailijoiden omistama kustantamo toimii yhteisöllisesti

Vuoden 2022 alusta lähtien Reunan toimintaa vetää kirjailijajoukko, ja kustantamon perustanut Tornaeus keskittyy kirjakauppaan ja tapahtumiin. Yhteistyö kirjailijoiden ja Reuna toimitusjohtajan, kirjailija Olli Sarpon kanssa jatkuu kuitenkin tiiviinä.

”Reunan kirjailijat tulevat talkoolaisiksi joulukirjakauppaan. Samalla he pääsevät tapaamaan omia lukijoitaan ja esittelemään uutuuskirjojaan. Viime vuodesta muistan monia hienoja kirjallisia keskusteluja”,

toteaa Sarpo jonka isoäidillä oli Seinäjoella kirjakauppa.

”Vietin lapsuuden kirjakaupassa, joka oli taiteen ja sivistyksen keskus. Sitä perinnettä me reunalaiset haluamme jatkaa.”

Joulukirjakaupassa nähdään talkoolaisina Reunan hallituksen kirjailijajäsenet Johanna Hasu, Tarja Jussila ja Jukka Sakki sekä monia muita kymenlaaksolaisia kauno- ja tietokirjailijoita.

Syksyn uutuuskirjoista esitellään muun muassa seitsemäs Joulukalenteri-tarinakokoelma, kouvolalaisen Maija Niinimäen uusin Viljami Vitikainen -sarjan nuortenkirja, kotkalaisen Reka Hämäläisen kreikkalaisia kertomuksia kirjassa Alistettu Ateena ja Sari Rajulinin kokemuksia kesäkanoista uudessa kokoelmassa Kanavoimaa.

Kirjakauppakissa Nappi
Kirjakauppakissa Nappi

Reunalla on kokemusta siitä, miten kirjakaupan ympärille syntyy elämää. Myllykoskella Kulttuuritalo Wanhalla Rautakaupalla käyvät myös kissojen ystävät tapaamassa Suomen ainoaa kirjakauppakissaa Nappia.

Vanhoilla kirjoilla vuoratusta Wanhasta kirjahallista on tullut suosittu nähtävyys, ja kesän mittaan seiniltä on haettu niin paljon kirjoja, että lisää voidaan ottaa vastaan 1.–9. syyskuuta.

”Nyt kun kirjoja kerätään ja kierrätetään jo kolmatta kesää, ollaan nähty sekin että joku tulee katumapäälle ja hakee pois tuomiaan kirjoja. Joka päivä meiltä kysellään, onko sitä-ja-sitä nuoruuden suosikkikirjaa näkynyt”,

naureskelevat Sarpo ja Tornaeus.,

Uudistajana tunnetun Reunan vetäjät korostavat, että innovaatiot syntyvät itsestään ja puolivahingossa, kun mielen pitää avoimena asioiden tekemiselle uudella tavalla. Molemmat odottavat innolla, mitä uusia ideoita joulukirjakaupan kohtaamiset tuovat tullessaan.

Lähde Reuna Publishing House

spot_img