Pilapiirtäjän taideteoksia nyt yksissä kansissa

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 23/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Dogjaw iskee takaisin tuplasinglellä – pureutumista luokkaeroihin ja sisäiseen kaaokseen

Helsinkiläinen hevipunk-yhtye Dogjaw tekee paluun uudella, kaksiteräisellä julkaisullaan, "Yhteiskunnan...

HAPE – Microdots (EABE 2025)

Virolainen HAPE julkaisee toisen eepeensä viime vuotisen debyyttinsä Night Life jälkeen suomalaisella EABE-levymerkillä. Nyt hänen elekotrossaan on sävyjä 70-luvun progesta ja synteetisaattori-musiikista.

GUNS N’ ROSES /w Rival Sons – Allianz Arena, München

Järjettömän kuuma sää jatkuu ja saksalaiset ovat valmiina juhlimaan....

Emotion Visa: Suomipunk

Jälleen on lisää skenepisteitä jaossa! Tällä kertaa skene on...

Jaa somessa

Jyrki Vainion uusin pilapiirroskirja kokoaa yhteen tuoreimmat piirrokset ja ajattomat klassikot.

Jyrki Vainion pilapiirroskirja Kansalaistottelemattomuutta on julkaistu Aviadorin kustantamana. Kirja kokoaa yhteen Vainion tuoreimpia töitä viime vuosilta sekä ajattomia klassikoita, jotka ovat herättäneet paljon keskustelua ja ärtymystä.

Vainion piirrokset ovat tuttuja monille lehtien lukijoille. Ne ovat helposti lähestyttäviä sympaattisen tyylinsä ansiosta, mutta sisältävät teräviä huomioita politiikasta ja yhteiskunnasta.

Jyrki Vainio (s. 1977) on Rymättylässä syntynyt ja pääkaupunkiseudulla asuva pilapiirtäjä. Hänen töitään on julkaistu säännöllisesti eri lehdissä jo vuodesta 1994 alkaen. Viime vuosina hänen piirroksensa ovat olleet esillä Ilta-Sanomissa, Turun Sanomissa ja Helsingin Sanomissa. Vainio on koulutukseltaan taiteen maisteri.

Kirjan tiedot: Vainio, Jyrki: Kansalaistottelemattomuutta, XXX sivua, sidottu, kovakantinen, ISBN 9789523812635, ilmestymisaika: toukokuu 2024.

Lähde Aviador Kustannus

spot_img