Timo Pennasen tietokirja ’Oikein silmin’ pureutuu autismin käsittelyyn ja hälventää harhaluuloja

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Jaa somessa

Timo Pennasen uusi tietokirja käsittelee autismia ja oikoo siitä vallitsevia harhaluuloja.

Timo Pennanen sai 25 vuotta sitten diagnoosin ja peilaa omaa elämäänsä siihen, miten autismia on käsitelty mediassa, viihteessä ja yhteiskunnassa. Sinä aikana ymmärrys autismista on muuttunut: Ensin sitä pidettiin sairautena, sitten häiriönä.

Nykyisin ymmärretään, että kyseessä on neurotyyppi. Edelleen autismin piirteitä kuvaillaan tavoilla, joita autistit eivät tunnista omakseen. Autistit ansaitsevat tasa-arvoisen kohtelun ja samat korrektiuden säännöt, joilla muitakin vähemmistöjä kohdellaan.

Timo Pennanen on akaalainen graafinen suunnittelija ja tietokirjailija. Hän on tiettävästi ensimmäinen suomalainen, joka on kirjoittanut lehteen kokemuksistaan autistina.

Teos: Oikein silmin : Kuinka autismin salaisuudet avautuivat minulle ja medialle
Kirjailija: Timo Pennanen
Kustantaja: Avain
ISBN: 9789523045453
Ilmestymispäivä: 16.9.2024

Lähde Avain

spot_img