Heezeriltä uunituore sinkku ja video

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 23/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Dogjaw iskee takaisin tuplasinglellä – pureutumista luokkaeroihin ja sisäiseen kaaokseen

Helsinkiläinen hevipunk-yhtye Dogjaw tekee paluun uudella, kaksiteräisellä julkaisullaan, "Yhteiskunnan...

HAPE – Microdots (EABE 2025)

Virolainen HAPE julkaisee toisen eepeensä viime vuotisen debyyttinsä Night Life jälkeen suomalaisella EABE-levymerkillä. Nyt hänen elekotrossaan on sävyjä 70-luvun progesta ja synteetisaattori-musiikista.

Emotion Visa: Suomipunk

Jälleen on lisää skenepisteitä jaossa! Tällä kertaa skene on...

PAETKAA-raportti – Algoritmisen synteesin ilta – Bar Ö, Turku

Huom. Toimittajan raportoimat kokemukset ovat subjektiivisia. Artistiin liittyvät faktat...

Jaa somessa

Suomen Stoner- ja Fuzz rock -skenessä suosiota nauttiva imatralais-lappeenrantalainen Heezer julkaisee jälleen uutta musiikkia.

Jo kesäkuussa pihalle pullautettu ”Slower”-single saa nyt jatkoa melankolisesta ”Collide”-kipaleesta, jonka kylkeen yhtye on tehnyt myös näyttävän musiikkivideon. Ehtaa scifi-henkeä huokuva biisi kertoo tietenkin aurinkokuntaa uhkaavasta tuhosta. Samoissa teemoissa liikutaan myös videolla.

Videolta haluttiin välittyvän kappaleen vahva tunnelma, jossa yhdistyy samaan aikaan epätoivo nykytilanteesta ja usko paremmasta huomisesta,

kertoo videon tehnyt yhtyeen basisti Antti Vesikko.

Tällä hetkellä Heezer keskittyy keikkailun ohella toisen albuminsa kappaleiden työstöön. Albumin äänitysprosessin on määrä startata vuoden 2025 aikana.

Heezerin livekunto kannattaa ehdottomasti käydä itse tsekkaamassa. Syksyn ja talven mittaan bändin voi bongata ainakin seuraavissa keikkapaikoissa:

  • 24.8. Varjobaari, Tampere mukana Kaiser, Monsternaut ja StoneGazer
  • 31.8. Fullmoon Fuzzfest Varjobaari, Tampere
  • 15.11. Fullmoon Fuzzfest Hard Rock House, Helsinki

spot_img