Avain: vuoden johtolanka-palkinto

Vuoden johtolanka -palkinto myönnetty Kale Puontin Fadille ja Vuoden esikoisdekkari -kunniakirja Rebekka Härkösen Prinsessamekolle

Kale Puontin dekkarisarjan viides osa Fadi palkittiin Vuoden johtolanka -palkinnolla ja Rebekka Härkösen esikoisteos Prinsessamekko Vuoden esikoisdekkari -kunniakirjalla.

Anu Patrakka ehdolla Vuoden johtolanka -palkinnon saajaksi

Katumuksen kallio on Patrakan kuudes Rui Santos -kirja. Suomen dekkariseura palkitsee vuoden parhaan dekkarin helmikuussa.
spot_img

Suositut

Soulful Dubs 03 (Soulful Dubs 2026)

Ruutanan parhaan dub-techno-labelin Vuo Recordsin uusin tulee alalafkalta Soulful Dubs, joka keskittyy hieman orgaanisempaan soundiin. Lätyllä tuttuun tapaan mukana TM Shuffle, Monoder ja Tapani Rinne.

Matti Rautaniemi: Tapio Kotkavuoren elämä ja kuolema (Aula 2026)

Tapio Kotkavuori oli tiedonjanoinen nuorukainen, joka etsi paikkaansa maailmassa. Etsintä johti hänet epätavalliselle matkalle: mustaa magiaa harjoittavan Setin temppelin jäseneksi. Kotkavuori kohosi temppelin hierarkiassa ja avioitui sen perustajan tyttären kanssa. Kahden ystävänsä kanssa hän uppoutui niin magiaan, pohjoismaiseen mytologiaan, kansanperinteeseen kuin joogaankin. Lopulta temppelin sisäiset jännitteet ja kolmikon omat kasvukriisit pakottivat ystävykset arvioimaan uudelleen sekä henkisen yhteisön merkitystä että omaa identiteettiään. Onko omaan minuuteen keskittyminen sittenkään vastaus elämän suuriin kysymyksiin? 

Karahka tarjoilee raskasta metallijyrää – Uusi single ”Temptations” on esimakua tulevasta

Järvenpääläinen metalliyhtye Karahka julkaisi uuden singlen ja musiikkivideon. Stoner...

PURRAN LISTA: Nälkämailla (Hiljaiset Levyt HIKI-098IKiller Records KILL117/ORP-0) LP 2026

Tällainen yhteisjulkaisu. Suurin osa on Kaj Chydeniuksen säveltämiä työväenlauluja,...

Rakastettu duo tekee paluun! – Eva & Manu lähtee loppuvuodesta joulukiertueelle

Suomalais-ranskalainen pop-folk-ilmiö Eva & Manu palaa keikkalavoille lähes neljän...