Taiteen monet kasvot HAM Helsingin taidemuseon näyttelyssä

Aiheeseen liittyvää

Last days here – Pentagram-solistin selviytymistaistelu

AppleTV:n syvälleluotaava dokumentti kertoo Pentagram-solistin Bobby Lieblingin voimallisesta kamppailusta...

If Anything, Suspicious & Aleksi Myllykoski – Aleatoric Psychoacoustic Frequencies (Signature Dark 2025)

Käsillä on albumi-kollaboraatio, jota kukaan ei osannut odottaa. Andérs Friden (In Flames) ja Aleksi Myllykoski (RinneRadio) löivät hynttyyt yhteen lukuisten vierailevien instrumentalistien kanssa ja loivat upean sinemaattisen levyn, jossa voi kuulla viitteitä jazzista, ambientista, postrockista ja downtemposta.

Anyalan uusi single ja video kritisoivat aggressiivisesti maailman tilaa

Metalcoren lähettiläs Anyala on julkaissut uuden singlen ja videon...

Sarana – Ovi (Aucourant Records 2025)

Tervetuloa hämärän rajamaille. Janne Särkelän ambient/neoklassinen/drone-projekti Sarana tekee minimalismia vakaalla näkemyksellä, kyseessä on artistin seitsemäs julkaisu.

Lappeenrannassa rokataan Nuijamiehen tueksi

Kaksipäiväinen Nuija Winter Fest- talvifestivaali marssittaa kulttuuritilan lauteille koko...

Jaa somessa

HAM Helsingin taidemuseon näyttely ’Tyttö joka muuttui ruusupensaaksi’ avaa uusia näkökulmia taiteen ja keräilyn maailmaan.

Tyttö joka muuttui ruusupensaaksi -näyttelyssä käsitellään näkemisen ja esittämisen tapoja HAM Helsingin taidemuseon kokoelmista käsin. Leonard ja Katarina Bäcksbackan kokoelman klassikkoteokset asetetaan dialogiin modernien ja nykytaiteilijoiden teosten kanssa. Kuraattori Asta Kihlmanin näkemyksellinen työ syventää yksityiskohtia ja avaa uusia näkökulmia.

Kokoelman perusteos 448 teosta on edustava näyte suomalaisestä modernismista. Museon johtaja Arja Miller korostaa uusien näkökulmien ja lukutapojen elävöittävän kokoelman merkitystä nykypäivänä.

Erityisteemoina ovat katseet, keho ja asetelmat, joilla kunnioitetaan Bäcksbackojen taidekokoelman makua. Nyt esillä olevat teokset pohdiskelevat myös keräilyn roolia ja taidekokoelmien kartuttamista.

Näyttelyyn osallistuu 31 taiteilijaa, joiden töitä vaihdetaan näyttelyn aikana valoherkkyyden vuoksi. Tarjolla on sekä 40 pysyvää että 11 vaihtuvaa teosta.

Näyttely on saanut tukea Museovirastolta, ja sen yhteydessä julkaistaan myös kuraattori Kihlmanin kirja ’Tyttö joka muuttui ruusupensaaksi’.

Lähde Maarit Kivistö

spot_img