Taiteilija J.O. Mallanderin tilapäinen taideteos kesäksi Tikanojan taidekodin pihamaalle

Aiheeseen liittyvää

If Anything, Suspicious & Aleksi Myllykoski – Aleatoric Psychoacoustic Frequencies (Signature Dark 2025)

Käsillä on albumi-kollaboraatio, jota kukaan ei osannut odottaa. Andérs Friden (In Flames) ja Aleksi Myllykoski (RinneRadio) löivät hynttyyt yhteen lukuisten vierailevien instrumentalistien kanssa ja loivat upean sinemaattisen levyn, jossa voi kuulla viitteitä jazzista, ambientista, postrockista ja downtemposta.

Viikon Kovin Biisi: VKB 05/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Interview with Andérs Friden (In Flames) and Aleksi Myllykoski (RinneRadio) about their album Aleatoric Psychoacoustic Frequencies

Kotimaisella levymerkillä Signature Dark tällä viikolla julkaistava If Anything, Suspicious & Aleksi Myllykoski kollaboraatio-albumi on levy, mitä kukaan ei osannut odottaa. Haastattelin kaksikkoa ja tällä kertaa artikkeli julkaistaan poikkeuksellisesti englanniksi aiheen kansainvälisyyden johdosta.

Last days here – Pentagram-solistin selviytymistaistelu

AppleTV:n syvälleluotaava dokumentti kertoo Pentagram-solistin Bobby Lieblingin voimallisesta kamppailusta...

KARI SUIHKONEN: Meitä on minussa monta (Hiljaiset Levyt HIKI-088) LP 2025

Tämähän voisi olla kamalaa sekameteliä. Jotain tällaista ajattelin ensin. Syy on se, kun mietin omia levyttäneitä ja demon tehneitä bändejä. Jos ne koottaisiin yhteen, siellä olisi ainakin poppia, 77-punkkia, hardcorea ja akustista hempeilyä. Latauksessa oli kolme biisiä ja kaksi vakuutti sen verran, että tämä LP piti saada.

Jaa somessa

Tikanojan taidekodin pihalla nähdään kesällä taiteilija J.O. Mallanderin tilapäinen teos ’Kohti puhdasta maata’. Lue lisää tästä ainulaatuisesta taidekokemuksesta!

Tikanojan taidekodin pihalla nähdään kesällä taiteilija J.O. Mallanderin tilapäinen teos ’Kohti puhdasta maata’. Avajaiset ovat 14. kesäkuuta, ja teos on nähtävillä 23. elokuuta asti.

Teos on osa ’Idän henkisyys’ -näyttelyä, joka tutustuttaa idän uskontojen ja kulttuurien vaikutuksiin suomalaisessa taiteessa. J.O. Mallander on tunnettu käsitetaiteen ja ympäristötaiteen pioneeri, ja tämä teos rakentuu valkoisista tiilistä.

Ensimmäinen versio teoksesta nähtiin vuoden 1983 Tamminiemen puistoalueella, ja se huipentui vuoden 1988 esitykseen Finlandia-talon edustalla. Uusi esitys Tikanojan taidekodin pihassa mukailee buddhalaisia teemoja ja mandalan muotoa.

Teoksen tiilet lahjoitetaan yleisölle, mikä tukee kestävää kehitystä ja tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden omistaa osa tästä ainutlaatuisesta teoksesta. Rakennustarvikeyritys STARK Vaasa ja Veljekset Gröndahlin Säätiö ovat tukeneet teoksen toteutusta.

’Idän henkisyys’-näyttelyyn voi tutustua Tikanojan taidekodissa, ja sen on kuratoinut Nina Kokkinen. Asiantuntijakierros järjestetään sunnuntaina 16. kesäkuuta klo 13 suomeksi ja klo 14 englanniksi.

Lähde Vaasan kaupunki – Vasa stad

spot_img