Kotimaiset konemusiikki-levymerkit: Echocentric Records

Aiheeseen liittyvää

TAPANI BAGGE: Havana Black Ukkoskansan Soturit (Docendo 2025)

Onhan näitä ulkomaanvalloitusjuttuja ihan hauskakin lukea. Smack nyt tuli kai viimeksi luettua ja Hanoille kävi huonosti vähän eri tavalla. Ei nuo nykyään onnistuneetkin jutut, kuten HIM oikein kiinnosta, vaikka sen alkuaikojen kosketinsoittajan muistelmat luinkin. Tällaiset "maanläheisemmät" touhut kiinnostavammat enemmän.

Viikon Kovin Biisi: VKB 23/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Dogjaw iskee takaisin tuplasinglellä – pureutumista luokkaeroihin ja sisäiseen kaaokseen

Helsinkiläinen hevipunk-yhtye Dogjaw tekee paluun uudella, kaksiteräisellä julkaisullaan, "Yhteiskunnan...

HAPE – Microdots (EABE 2025)

Virolainen HAPE julkaisee toisen eepeensä viime vuotisen debyyttinsä Night Life jälkeen suomalaisella EABE-levymerkillä. Nyt hänen elekotrossaan on sävyjä 70-luvun progesta ja synteetisaattori-musiikista.

PAETKAA-raportti – Algoritmisen synteesin ilta – Bar Ö, Turku

Huom. Toimittajan raportoimat kokemukset ovat subjektiivisia. Artistiin liittyvät faktat...

Jaa somessa

Haastattelin Timo Deeprhythms:iä hänen lafkansa Echocentricin kuulumisista ja lähitulevaisuuden suunnitelmista.

Timo Deeprhythms

1. Mitä kuuluu sinulle ja levymerkillesi?

Kiirettä pitää just tällä hetkellä. Viime kuussa alkoi uusi enemmän leftfieldimpään matskuun keskittyvä digimerkki Tecwaan ep:llä ja seuraavan parin viikon aikana tulossa sekä Man Powerin EP että DC Salas:in albumi R.A.N.D. Muzik x Echocentric Records yhteistyölabelilla. Alkuvuoden ep:t Pletneviltä ja Baby Rollénilta saivat hyvän vastaanoton nekin. Ens vuodella kaavailtu jo aika paljon kaikenlaista. Mainitaan nyt vaikka Dominki Marzin, Vyvyanin ja Secresundazen EP:t Echocentricilla sekä DJ Lifen & Hiroaki Oban julkaisut RMECR:llä. Itselle kuulu myös hyvää, tänä vuonna ollut kivasti keikkoja klubeista festareihin hyvässä seurassa, erityispropsit Aleksille ja Heidille ECR016 levynjulkkareista Mainzin Bürro-klubilla!

2. Kuvaile lafkan toimintaa, estetiikkaa ja genrejä

Lafkan toiminta on sellaista ”tosissaan, mutta ei vakavasti” -meininkiä. Julkaisen vain musiikkia, josta todella pidän, välittämättä liikaa genreistä tai trendeistä. Jos joku luottaa labeliin niin paljon, että antaa musiikkiaan julkaistavaksi, on labelin vastuulla tehdä kaikkensa sen eteen: löytää ostava yleisö, tehdä kunnon PR:ää ja pitää homma kannattavana. Tavoitteena on varmistaa, että artisti saa osansa ja labeli pysyy omillaan.

Estetiikassa keskitytään yksinkertaiseen ja tunnistettavaan ilmeeseen, jotta se toivottavasti jää ihmisten mieleen. Homma pyörii suhta mukavasti tällä hetkellä, mutta ei saa tuudittautua siihen, koska tulevaisuutta on vaikeeta ennustaa. Esimerkkinä vaikka vinskamyynti, joka on kyykännyt aika huolella viimeisen 12 kuukauden aikana. Itselle vinyyli on aina ollut funktionaalinen klubiformaatti, joka myös sanelee ainakin oman labelin osalta sitä, millasta kamaa tulee pelkästään diginä.

3. Mitä on ohjelmassa lähiaikoina?

Tuossa edellä se tais jo tullakkin aika hyvin. Ens viikolla keikka Prahassa, sitten keskityn tulevien levyjen maaliin saattamiseen. Lafka täytti aika huomaamatta reilu viikko stten 5 vuotta ja kyllä se nyt jonkulaiset synttärikemut vaatii!

4. Tee muutamia nostoja lafkan katalogista perusteluineen

Tape_hiss – Fever Dream EP

https://echocentricrecords.bandcamp.com/album/fever-dream-ep

Tämä on hyvä esimerkki siitä, ettei ikinä tiedä mikä julkaisu saattaa lähteä menestymään ja miks. Klassista dreamhousea Aaronilta tammikuulta 22, myi yli 1000 kpl vinskana. Ajattomuus yhdistettynä loppuun hiottuun tyylitajuun.

Pletnev – And You Never Come Back EP
https://echocentricrecords.bandcamp.com/album/and-you-never-come-back-ep
Ensimmäinen yhteistyö R.A.N.D. Muzikin kanssa. Julkaisussa moni asia loksahti kohdalleen, ja se päätyi hyvinkin eri tyylisten DJ levylaukkuihin.

Man Power – Space Walk EP
https://echocentricrecords.bandcamp.com/album/space-walk-ep
Eka ”iso” signaus labelille ja tottakai taloudellisesti vinska floppasi pahasti. Eli ikinä ei voi tietää, mutta silti kannattaa julkaista! Tästä vähän sisuunnuttiin ja seuraava Man Power ep tulossa ens viikolla. On muuten molemmat törkeen hyviä levyjä!

Gilbert – New Reality EP

https://echocentricrecords.bandcamp.com/album/new-reality-ep

Bristolin electronica-ihmeen eka vinskajulkaisu ja auttoi hyvin Tom:in juttuja eteenpäin. Todella pieteetillä tehtyä melankolista UK soundia.

DC Salas – To The Places I Call(ed) Home
https://echocentricrecords.bandcamp.com/album/to-the-places-i-call-ed-home
1.11. ja ensimmäinen albumi, jossa olen päässyt labelina mukaan. Tää tulee R.A.N.D. Muzik x Echocentric labelilla. Suht big room meininki, mutta jos albumi voi olla suunnattu klubisoittoon, niin tämä on. Diego on myös yks sympaattisimmista tyypeistä, joihin näissä touhuissa on tullut törmättyä.

Mikko Ihalainen

spot_img