Dekkarifestivaali verkossa 18.9.2021

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Jaa somessa

Dekkarifestivaalin 2021 ohjelma on julkistettu. Viime vuonna yli 5 000:en ihmisen yleisön saanut tapahtuma järjestetään verkossa lauantaina 18. syyskuuta. Katsojat voivat seurata kaikkiaan yhdeksäntoista kirjailijan keskusteluja teoksistaan ja dekkarikirjallisuuden teemoista.

Suomen suurin rikoskirjallisuuteen keskittyvä tapahtuma Dekkarifestivaali järjestetään seitsemättä kertaa lauantaina 18. syyskuuta. Maksullisen verkkotapahtuman liput ovat myynnissä Tiketin kanavissa.

Uusina kiinnityksinä ohjelmassa on Lasiavain-palkitun Tove Alsterdalin ja kotimaassaan Ruotsissa esikoisdekkarillaan vakuuttaneen Lina Areklewin keskustelu ruotsalaisen dekkarin uusista maisemista. Heistä kumpikin sijoittaa kirjojensa tapahtumat Pohjanlahden rannikon Höga Kustenille. 

Kotimaisten dekkaristien osalta uutena lisäyksenä ohjelmaan on konkareiden keskustelu, kun harvoin esiintyvä Seppo Jokinen kohtaa Dekkarifestivaalin suojelijan Leena Lehtolaisen festivaalilavalla. Kaikkiaan päivän aikana voi seurata 19:n suomalaisen ja ulkomaisen rikoskirjailijan keskusteluja.

Dekkarifestivaali 2021
Dekkarifestivaali verkossa 18.9.2021

Dekkarifestivaali on järjestetty aiemmin kuusi kertaa. Viime vuonna verkkotapahtuman yleisömäärä kohosi yli 5 000:een, mikä on tapahtuman yleisöennätys. Olennainen osa festivaalia ovat olleet kirjailijoiden ja lukijoiden kohtaamiset. Yleisö voi osallistua useisiin keskusteluihin lähettämällä kysymyksensä ennakkoon Dekkarifestivaalin sosiaalisen median kanavissa.

Dekkarifestivaalin järjestää Tammi. Tapahtumaan omat dekkaritähtensä tuovat Tammen lisäksi Aula & co., Bazar, CrimeTime, Gummerus, Kustantamo S&S, Siltala ja WSOY.

Katso ohjelma-aikataulu kokonaisuudessaan festivaalin sivustolla:

http://dekkarifestivaali.fi/ohjelma/

Dekkarifestivaalin 2021 esiintyjät

Tove Alsterdal: Juurakko (Aula & co.), Lina Areklew: Juhannusruusut (Tammi), Leena Lehtolainen: Ilvesvaara (Tammi), Seppo Jokinen: Siipirikkoiset (CrimeTime), Martta Kaukonen: Terapiassa (WSOY), Joona Keskitalo: Tottelemattomat (Bazar), Saija Kuusela: Katse (Tammi), Piia Leino: Lakipiste (Kustantamo S&S), Clare Mackintosh: Panttivanki (Gummerus) Tuire Malmstedt: Lasitarha (Aula & co.), Max Manner: Aavesärky (Bazar), Sari Rainio ja Juha Rautaheimo: Vainajat eivät vaikene (Siltala), Niko Rantsi: Kuka viereesi jää (Tammi), Max Seeck: Kauna (Tammi), Jarkko Sipilä: Pelontekijät (CrimeTime), Viveca Sten: Lumen uhrit (WSOY), Pete Suhonen: Naiset kuin muuttolinnut (WSOY), Arttu Tuominen: Vaiettu (WSOY), Heikki Valkama: Yakuzan kosto (Tammi)

spot_img