KARU SELLI: Viimeinen liekki/Hei hei (Hiljaiset Levyt HIKS-080) 2023 7″

Aiheeseen liittyvää

Aikamatka suoraan 80-luvulle, Metal Force – Forget Your Dream

Pietarsaarelaisen suomihevin pioneeriorkesteri Metal Forcen vuonna 1987 äänitetty demokasetti...

Viikon Kovin Biisi: VKB 03/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Dharma Guns sukeltaa painajaisiin uudella Twin Peaks -henkisellä singlellään

Skandinavian action rock -bändi Dharma Guns on julkaissut uuden singlen The Vipers....

The Orphan bändin debyyttialbumi Hard On For Chaos ulkona nyt

The Orphanin debyytti-albumi Hard On For Chaos on Pohjoisen...

PETRI LAHTI: The Rolling Stones – 60 vuotta Rollareita (Readme.fi) 2024

Tämä Rollari-kirja keskittyy yhtyeen keikkoihin Suomessa ja mitä täällä heistä kirjoitettiin. Kun ottaa huomioon, että bändi oli Suomessa ensi kerran jo 1965 ja millainen tämä maa on ollut vielä 80-luvullakin, niin tottakai huvittavia tapauksia mukana on.

Jaa somessa

Karu Sellista muistan, että tekivät yhden singlen vuonna -87. Pääpukari Pulsan muistan myös Jalla Jalla -yhteyksistä, siis ollut tekemässä yhtyeelle muutamia biisejä ja Lapin Kullat -yhtyeestä, jolta ilmestyi LP:kin. Niin eli Rovaniemeltä ollaan.

Nämä kaksi biisiä on äänitetty jo 1986 ja kyllä nämä siltä ajalta kuulostavatkin. B-puolesta tulee jotenkin mieleen vanha Juliet Jonesin Sydän ja biisi voisi olla parempi erilaisena sovituksena, siis suorempana, mistä olisi jätetty tuo minua aina ”hämäävä” ränttätänttä pois! Viimeinen liekki on paljon parempi ja mielenkiintoisempi kappale. En nyt sitä Replacementsia niin kauheasti siitä löydä, mistä saatteessa puhutaan, mutta siinä on tarttuva kertosäe ja selvästi vuoteen -86 sopiva melodiakulku. Siis mieleen tulevat enemminkin jotkin aussi- ja ruotsalaisbändit: mitään en nyt suoranaisesti saa päähäni, mutta ei kai kauhean harhaan mene, jos Ruotsista mainitaan vaikka Pushtwangers ja toiselta puolen maailmaa vaikkapa Screaming Tribesmen.

Basisti Hannu Kulusjärvi ja kitaristi Esa Kantola ovat mukana myös tuolla -87 vuoden sinkulla ja Kulusjärvihän meni myöhemmin Greenhouse AC:hen, rumpali Yrjö Zimmermann taas oli ennen Karu Sellia soittanut Aivoproteesissa.

V. Vahtera

spot_img
Edellinen artikkeli
Seuraava artikkeli