Michael Idehall – Serving with Both Hands (EP)

Aiheeseen liittyvää

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Jaa somessa

”Tummanpuhuvaa ja vastustamatonta minimalismia, joka työntää omia marginaaleja päänsisäisiin tyhjiin nurkkiin.”

Ruotsalainen Michael Idehall, joka on toiminut säveltäjänä, kirjailijana, taidemaalarina, äänimaalaajana ja audiovisuaalisena yhteistyökumppanina jo aika monessa projektissa yli kymmenen vuoden ajan, on kovan luokan visionääri.

Serving with both hands -arvostelu

Minimaalista electroa

Minimaalinen teollisuushenki elää vahvasti mukana läpi koko EP:n, jossa käydään läpi electro-pohjaisia äänimaisemia, pulputtavalla soonisella dub-tyylisellä otteella.

Neljän biisin Serving with Both Hands on hitaasti aukeava äänikaava, joka ei samankaltaisine biiseineen oikein missään vaiheessa lähde revittämään, vaan enemmänkin toistaa omaa ohjattua hidasta tempoaan koko äänikäsittelyn ajan.

Tummanpuhuvaa ja vastustamatonta minimalismia, joka työntää omia marginaaleja päänsisäisiin tyhjiin nurkkiin. Levy sopisi erittäin hyvin vellovaan itsepohdiskeluun tai taidegalleriaan, jossa värittömät taulut vielä odottavat pensselin tuomaa väritystä.

Facebook: https://www.facebook.com/idehall.gbg
Linktr.ee: https://linktr.ee/idehall

– K. Strömsholm

spot_img
"Tummanpuhuvaa ja vastustamatonta minimalismia, joka työntää omia marginaaleja päänsisäisiin tyhjiin nurkkiin." Ruotsalainen Michael Idehall, joka on toiminut säveltäjänä, kirjailijana, taidemaalarina, äänimaalaajana ja audiovisuaalisena yhteistyökumppanina jo aika monessa projektissa yli kymmenen vuoden ajan, on kovan luokan visionääri. Minimaalista electroa Minimaalinen teollisuushenki elää vahvasti mukana läpi koko EP:n, jossa...Michael Idehall - Serving with Both Hands (EP)