Michael Idehall – Serving with Both Hands (EP)

Aiheeseen liittyvää

Aikamatka suoraan 80-luvulle, Metal Force – Forget Your Dream

Pietarsaarelaisen suomihevin pioneeriorkesteri Metal Forcen vuonna 1987 äänitetty demokasetti...

Viikon Kovin Biisi: VKB 03/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

The Orphan bändin debyyttialbumi Hard On For Chaos ulkona nyt

The Orphanin debyytti-albumi Hard On For Chaos on Pohjoisen...

PETRI LAHTI: The Rolling Stones – 60 vuotta Rollareita (Readme.fi) 2024

Tämä Rollari-kirja keskittyy yhtyeen keikkoihin Suomessa ja mitä täällä heistä kirjoitettiin. Kun ottaa huomioon, että bändi oli Suomessa ensi kerran jo 1965 ja millainen tämä maa on ollut vielä 80-luvullakin, niin tottakai huvittavia tapauksia mukana on.

Dharma Guns sukeltaa painajaisiin uudella Twin Peaks -henkisellä singlellään

Skandinavian action rock -bändi Dharma Guns on julkaissut uuden singlen The Vipers....

Jaa somessa

”Tummanpuhuvaa ja vastustamatonta minimalismia, joka työntää omia marginaaleja päänsisäisiin tyhjiin nurkkiin.”

Ruotsalainen Michael Idehall, joka on toiminut säveltäjänä, kirjailijana, taidemaalarina, äänimaalaajana ja audiovisuaalisena yhteistyökumppanina jo aika monessa projektissa yli kymmenen vuoden ajan, on kovan luokan visionääri.

Serving with both hands -arvostelu

Minimaalista electroa

Minimaalinen teollisuushenki elää vahvasti mukana läpi koko EP:n, jossa käydään läpi electro-pohjaisia äänimaisemia, pulputtavalla soonisella dub-tyylisellä otteella.

Neljän biisin Serving with Both Hands on hitaasti aukeava äänikaava, joka ei samankaltaisine biiseineen oikein missään vaiheessa lähde revittämään, vaan enemmänkin toistaa omaa ohjattua hidasta tempoaan koko äänikäsittelyn ajan.

Tummanpuhuvaa ja vastustamatonta minimalismia, joka työntää omia marginaaleja päänsisäisiin tyhjiin nurkkiin. Levy sopisi erittäin hyvin vellovaan itsepohdiskeluun tai taidegalleriaan, jossa värittömät taulut vielä odottavat pensselin tuomaa väritystä.

Facebook: https://www.facebook.com/idehall.gbg
Linktr.ee: https://linktr.ee/idehall

– K. Strömsholm

spot_img
"Tummanpuhuvaa ja vastustamatonta minimalismia, joka työntää omia marginaaleja päänsisäisiin tyhjiin nurkkiin." Ruotsalainen Michael Idehall, joka on toiminut säveltäjänä, kirjailijana, taidemaalarina, äänimaalaajana ja audiovisuaalisena yhteistyökumppanina jo aika monessa projektissa yli kymmenen vuoden ajan, on kovan luokan visionääri. Minimaalista electroa Minimaalinen teollisuushenki elää vahvasti mukana läpi koko EP:n, jossa...Michael Idehall - Serving with Both Hands (EP)