Jem Calderin esikoisteos Palkitsemisjärjestelmä nivoo terävästi yhteen sukupolvikokemuksen yksinäisyydestä ja rakkauden etsimisestä sovellusten verkossa

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 23/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Dogjaw iskee takaisin tuplasinglellä – pureutumista luokkaeroihin ja sisäiseen kaaokseen

Helsinkiläinen hevipunk-yhtye Dogjaw tekee paluun uudella, kaksiteräisellä julkaisullaan, "Yhteiskunnan...

TAPANI BAGGE: Havana Black Ukkoskansan Soturit (Docendo 2025)

Onhan näitä ulkomaanvalloitusjuttuja ihan hauskakin lukea. Smack nyt tuli kai viimeksi luettua ja Hanoille kävi huonosti vähän eri tavalla. Ei nuo nykyään onnistuneetkin jutut, kuten HIM oikein kiinnosta, vaikka sen alkuaikojen kosketinsoittajan muistelmat luinkin. Tällaiset "maanläheisemmät" touhut kiinnostavammat enemmän.

HAPE – Microdots (EABE 2025)

Virolainen HAPE julkaisee toisen eepeensä viime vuotisen debyyttinsä Night Life jälkeen suomalaisella EABE-levymerkillä. Nyt hänen elekotrossaan on sävyjä 70-luvun progesta ja synteetisaattori-musiikista.

PAETKAA-raportti – Algoritmisen synteesin ilta – Bar Ö, Turku

Huom. Toimittajan raportoimat kokemukset ovat subjektiivisia. Artistiin liittyvät faktat...

Jaa somessa

Palkitsemisjärjestelmä koostuu kuudesta rohkeasta tarinasta sukupolvesta, joka toistuvasti joutuu kysymään itseltään: mitä seuraavaksi?

 esikoisteos

Julia on aloittanut puhtaalta pöydältä uudessa työssään trendikkäässä ravintolassa ja ajautuu suhteeseen pomonsa kanssa.

Nick yrittää keskittyä kirjoittamaan mutta on jumissa tylsässä toimistotyössä. Kirjan tarinoiden hahmot ovat eksyksissä oman elämänsä suunnan kanssa, ja yrittävät löytää jotain uutta ja jännittävää siinä kuitenkaan aina onnistumatta. Pitäisikö tietyssä iässä olla jo saavuttanut asioita ja onko säälittävää, jos ei olekaan?

Palkitsemisjärjestelmä on kokoelma hyperajankohtaisia ja raikkaita tarinoita yksinäisyydestä ja rakkaudesta, sukupolvesta käännekohdassa, Zoomin ja lockdownien verkossa.

Brittiläiskirjailija
Jem Calder

”Palkitsemisjärjestelmä on riemastuttava ja kaunis kirja poikkeuksellisen lahjakkaalta kirjoittajalta. Lukiessani näitä tarinoita huomasin ajattelevani uudella ja erilaisella tavalla nykyaikaista elämää.”

– Sally Rooney 

Brittiläinen Jem Calder (s. 1991) on kirjailijalupaus, jonka tekstejä on julkaistu aiemmin Grantassa ja kirjallisuuslehti The Stinging Flyssa. Palkitsemisjärjestelmä on hänen ensimmäinen kirjansa. Teoksen on suomentanut Aleksi Milonoff.

Lähde Kustannusyhtiö Kosmos

spot_img