JARI KORKKI: Manserock jäi soimaan (Docendo) 2022

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Jaa somessa

Mitäs tästä voisi sanoa, kun kirjassa on niin paljon lainauksia teoksista, jotka olen lukenut ja olen kuullut tai lukenut lukemattomia kertoja miten esim. Ramones muutti Eppu Normaalin?

Jari Korkki

Siksipä kai itselle mielenkiintoisimmaksi osoittautuu alun Five Comets-juttu ja nuo muut vanhat ajat. Olisin myös halunnut lukea enemmän Kikka Laitisen Sika– ja Pasi & Mysiini-ajoista (taisi olla kyllä Pasin Liiga silloin), mutta eihän niillä ole mitään tekemistä Manserockin kanssa, eli asia on ymmärretty.

Tyydytään sitten vain lyhyesti toteamaan, että onhan tämä ihan kivaa ajankulua ja kertausta ja voi kai eniten suositella niille, jotka eivät Manserockista tiedä mitään tai kiinnostaa, missä Tampereen rockväki istui iltaa 80- ja 90-luvuilla.

No enhän minä edes tiedä, mitä se Manserock on, kun kirjassakin jotkut sanovat, että siihen kuuluisivat jopa Negative ja Bloodpit.

Olkoon näin, mutta Tampere on ollut Suomen punkpääkaupunki ainakin 80-luvun alkupuolelta saakka, joten siitä voisi joku kirjoittaa kirjan (en minä!)…ja tällä kertaa jättää vaikka sen Eppu Normaalin siitä pois, tässähän se on ihan pakollinen.

-V. Vahtera

spot_img