Lenita Airiston omaelämäkerrallinen tietokirja kajauttaa positiivisen taisteluhuudon naisille

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Jaa somessa

Kansainvälisen naistenpäivän aattona julkaistussa uutuuskirjassaan Lenita Airisto kertoo kokemuksistaan ja näkemyksistään maailmasta, joka ei aina ole naisille reilu.

Lenita Airiston kirja

Näyttävässä, runsaasti kuvitetussa uutuuskirjassaan Lenita Airisto kertoo oman elämänsä taisteluista ja voitoista sekä kannustaa naisia raivaamaan rohkeasti tien muutokseen.

”Puolustaudu! Taistele! Voita!” Näin noitanaiseksikin kutsuttu Lenita Airisto neuvoo suomalaisia naisia yli kahdeksan vuosikymmenen elämänkokemuksensa perusteella.

Noitanaisen ilosanoma -kirjassaan Airisto kertoo oman elämänsä taisteluista ja voitoista. Ne toimivat esimerkkinä naisille, jotka tavoittelevat tasavertaista elämää omassa ympäristössään ilman irvailua, vähättelyä, mitätöintiä ja valheita. Airisto kertoo myös niistä naisista Suomesta ja ulkomailta, jotka ovat inspiroineet häntä hänen elämänsä aikana.

Kirjassa tiivistyy Lenita Airiston elämänkokemus siitä, millaista on toimia naisena yhteiskunnan eri aloilla ja hänen viestinsä niille naisille, jotka vielä etsivät paikkaansa maailmassa. Muutos on raivattava rohkeasti itse.

”Noitanaisen ilosanoman iso kuva on naisten nousu kohti tasa-arvoa. Tämä kehitys on antanut elämälleni tarkoituksen ja minulle naisena merkityksen”,

summaa Airisto.

Yli 70 vuoden kokemus mediasta ja liike-elämästä

Lenita Airisto (s. 1937) on tietokirjailija ja luennoitsija, joka kolmenkymmenen vuoden aikana on julkaissut tietokirjoja ja luennoinut sekä Suomessa että ulkomailla. Noitanaisen ilosanoma on hänen kymmenes tietokirjansa.

Diplomiekonomin koulutuksen saanut Airisto aloitti työuransa 1950-luvun lopulla tv-journalistina ja toimi ajankohtaisohjelmissa eri tv-kanavilla 1990-luvun alkuun asti. 1970-luvulta alkaen hänen oma tuotantoyhtiönsä tuotti, suunnitteli ja toteutti vientiin suunnattuja promootioita sekä yksittäisille yrityksille että Suomen vientiteollisuudelle.

Hänen tuotantoyhtiönsä merkittävimmät kampanjat Suomi luo ja vie ja Success Story Finland korostivat Suomen poliittista julkikuvaa, Suomen suvereniteettia ja itsemääräämisoikeutta. Kampanjat kasvoivat maailmankiertueiksi, jotka kiersivät kymmenen vuoden ajan Euroopassa, Yhdysvalloissa ja Aasiassa.

Bazarin kotisivut: https://www.bazarkustannus.fi

Lähde Bazar Kustannus

spot_img