Ilouutisia Kiltin tytön murhaopas -faneille: Sarjan esiosa, Kiltin tytön murhaleikki, saapuu elokuussa!

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Jaa somessa

Holly Jacksonin suosikkisarjan uusi esiosa ilmestyy elokuussa, ja Netflix-sarjakin on tulossa! Pippa Fitz-Amobi kohtaa uusia mysteereitä murhamysteeri-illallisella.

Mistä kaikki alkoi? Holly Jacksonin huippusuositun trilogian ystäville on luvassa herkkuja, kun Kiltin tytön murhaopas -sarjan esiosa ilmestyy elokuussa. Kirjasarja jätti keväällä monet kaipaamaan lisää Pippa Fitz-Amobin rikostutkimuksia.

Ilmestyy 8.8.2024. Pippa Fitz-Amobi saa kutsun murhamysteeri-illalliselle. Pip ei ole juhlatunnelmissa, mutta peliin heittäydyttyään hän uppoutuu kokonaan juonittelujen ja petoksen maailmaan. Selvittäessään murhaajan henkilöllisyyttä Pip kohtaa myös tosielämän murhamysteerin.

Kiltin tytön murhaleikki on Kiltin tytön murhaopas -sarjan esiosa, joka sijoittuu aikaan ennen Pipin omia murhatutkintaseikkailuja ja rikospodcastia. Holly Jacksonin sarjaa on myyty miljoonia kappaleita maailmanlaajuisesti, ja se on ollut menestys myös Suomessa. Sarjan viimeisin osa, Kiltti tyttö, kohta kuollut, ilmestyi tänä keväänä.

Netflix-sarja ensimmäisestä kirjasta julkaistaan 1. elokuuta. Kuten aiemmat kirjat, Kiltin tytön murhaleikin on kääntänyt Leena Ojalatva.

Palkittu brittikirjailija Holly Jackson aloitti kirjoittamisen jo nuorena, ja hänen ensimmäinen romaaninsa valmistui 15-vuotiaana. Jackson valmistui Nottinghamin yliopistosta kielitieteen ja luovan kirjoittamisen opinnoista. Hän asuu Lontoossa ja nauttii videopeleistä ja true crime -dokumenteista.

Kiltin tytön murhaleikki on saatavana myös Mimosa Willamon lukemana äänikirjana sekä sähkökirjana.

Lähde Karisto

spot_img