Omri Boehmin puhe Euroopalle avasi Wienin kulttuurifestivaalin

Aiheeseen liittyvää

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Jaa somessa

Filosofi Omri Boehm puhui Euroopalle Wienin Juutalaisaukiolla, vaatien Eurooppaa kohtaamaan historiansa ja ylläpitämään ihanteitaan.

7. toukokuuta Wiener Festwochen ja Ihmistieteiden instituutti (IWM Vienna) toivottivat israelilais-saksalaisen filosofin Omri Boehmin tervetulleeksi Wienin Juutalaisaukiolle Euroopan puheen (<em>Eine Rede an Europa</em>) 2024 merkeissä, avaten näin wieniläisen kulttuurifestivaalin.

Käytyään läpi tulisesti keskustelua aiheuttanutta viikkoa, Omri Boehmin puhe piti onnistuneesti väkijoukkoa keräävällä Juutalaisaukiolla, jonne oli saapunut 800 katsojaa paikan päälle ja 1200 katsojaa Livestreamin kautta sekä lukuisia muita katsojia ORF:n lähetyksen kautta.

IWM Wienin rehtori Misha Glennyn ja Wiener Festwochen taiteellisen johtajan Milo Raun johdolla, jotka tukivat filosofin kutsumista Juutalaisaukiolle, Boehm astui lavalle. Vakuuttuneena universalistina hän analysoi Euroopan ongelmallista menneisyyttä, johon kuuluivat siirtomaavalta ja holokausti, sekä nykyhetken haasteita, joita uhkaa oikeistopopulismin nousu ja jotka ovat välttämättä sidoksissa Israelin-Palestiinan konfliktiin. Viitaten Timothy Snyderin ensimmäiseen Euroopan puheeseen vuonna 2019, hän vaati Eurooppaa voittamaan nationalistiset myytit ja totesi, että Euroopan historian vastuullisuuden käsittelyn on kuljettava käsi kädessä Euroopan ihanteiden ylläpitämisen kanssa.

Huolimatta joidenkin hiljaisista protesteista Wienin israelilaisyhteisön edustajilta, puhe otettiin lämpimästi vastaan aukion suuren yleisön keskuudessa, ja Omri Boehmia aplodeerattiin useita kertoja puheen aikana ja erityisesti sen päätteeksi.

Omri Boehm on filosofian apulaisprofessori New School for Social Researchissa New Yorkissa. Hänen Israelin politiikkaa ja filosofiaa käsitteleviä kommenttejaan julkaistaan säännöllisesti Haaretzissa, Die Zeitissä ja The New York Timesissa. Hänen kriitikoiden ylistämä kirjansa <em>Radikaler Universalismus</em> (2022) palkittiin Leipzigin kirjamessujen eurooppalaisen ymmärryksen palkinnolla vuonna 2024.

Lähde Judith Staudinger

spot_img