Kitaraopettajaa etsimässä – Jakso 1 – Matti Kuuppo

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 10/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Jimi Tenor & Freestyle Man – Sinus Amoris (Studio Barnhus 2025)

Taivaassa suunniteltu kollaboraatio: Jimi Tenor ja Sasse eli Freestyle Man julkaisivat albumin ruotsalaisella laadukkaalla lafkalla Studio Barnhus. Levy täynnä positiivisia viboja ja sulosointuja jazzhousen keinoilla. Tässä on kevään 2025 soundtrack keskellä dystooppista maailmanpaloa.

JJ Pinestone tarjoilee vaarallisen korkeaoktaanista hardrockia

Rehellisen hardrockin lipunkantaja JJ Pinestone tarjoilee joulukuussa julkaistulla Break...

Hellsinki Metal Festival

11-12.8.2023 Nordis Antti Sorsa Kim Strömsholm Uudet metallifestivaalit ovat aina tervetulleita, varsinkin...

Uno Technopuro – 27 020 (Luminal rec. 2025)

Iskevimmän kotimaisen teknoartistin tittelin omaavan artistin debyytti-albumi tarjoilee näkökulmia tuottajan mehevään analogiseen äänimaisemaan.

Jaa somessa

Nykyään Youtubessa on video aiheesta kuin aiheesta. Mihin tahansa pulmaan löytyy ohjevideoita ja näin on myös soitonopetuksen laita. Toinen toistaan taitavammat kitaristit pitävät videoblogeja ja opettavat katsojiaan ilmaiseksi.

Nyt tutkitaan, onko henkilökohtaisella soitonopetuksella vielä sijaa kitaransoiton opiskelussa.

Tarkoituksena on tutustua kitaran soitonopettajiin Turun seudulla ja selvittää minkä tyyliseen musiikkiin opetusta on ylipäätään saatavilla.

Rock-kitaroinnin syventäviä opintoja

Ensimmäisessä jaksossa opettajana on PopRockJazz-oppilaitoksen kitaraopettaja Matti Kuuppo ja tyylilajina rock-kitarointi. Miksi kannattaa hankkia soitonopettaja? Miten kitaransoittoa kannattaa opetella? Voiko vanha koira oppia uusia temppuja? Keksi itse lisää kysymyksiä ja katso jakso alta!

”Perusteista on hyvä lähteä liikkeelle” ajattelin, kun jätin autoni parkkiin Turun Mariankadulle. Oikea rappu löytyi helposti ja summerin soiton jälkeen olinkin jo PopRockJazz oppilaitoksen tiloissa. Kitaraopettajani Matti Kuuppo ohjasi minut sisään ja pian pääsimme itse asiaan, eli kitaransoiton opiskeluun.

Ohjeita improvisointiin

Eräs minua monesti askarruttanut asia on se, miten kitarasoolossa improvisoidessa löydän oikeat nuotit otelaudalta. Musiikin teoriaa tuntevana tiedän, että rock-kappaleet usein kulkevat saman sävellajin sisällä. Näin ollen jokaiselle biisin soinnulle löytyy sävellajin asteikosta kolme ”oikeaa” ja neljä ”väärää” nuottia. Vaikka usein kuulee sanottavan, että ei ole oikeita tai vääriä nuotteja, jotain konkreettista selitystä kuitenkin kaipaan latteuksien sijaan.

Matti Kuupon ratkaisu ongelmaan oli yksinkertaisen tehokas: Valitaan yksi nuotti per sointu, jota kohti soolossa soitetaan. Myös skaalan soitolle, sen enempää kappaleen soinnusta välittämättä, on paikkansa. Ei aina tarvitse osua oikeisiin nuotteihin ja seurata orjallisesti soinnun säveliä.

Miten sitten löydän nämä oikeat nuotit otelaudalta? Vastaus tähän on yksi sana, kolmisointukäännökset, mutta tämän mysteerin läpikäynti vaatiikin jo uuden kitaratunnin.

Lisätietoa soitonopettaja Matti Kuuposta

Matti Kuuppo on ammatiltaan muusikko ja musiikinopettaja. Kitaran soiton hän on aloittanut 13-vuotiaana yläasteiässä ja kitaraopettajana vuosia on karttunut mittariin jo 15 vuotta.

Opettamisen lisäksi Kuuppo tekee äänitysstudiotöitä ja soittaa yhtyeissä kuten Kaikukasti, Hullu Ruusu ja Full Moon Swing.

Kitaraopettaja Matti Kuupon yhteystiedot
Kitaraopettaja Matti Kuuppoon saat yhteyden näillä välineillä.

Yhteyden häneen saat puhelimitse, sähköpostilla, Facebookissa ja tarvittaessa myös kirjekyyhkysellä.

Inspiroiva kokemus

Oli inspiroivaa nähdä opettajan soittavan ja sain Matilta loistavia vinkkejä harjoitteluun. Kitaratunnin hinta ei lopulta ole kovin iso siitä saatavaan hyötyyn nähden, jos esimerkiksi käy tunneilla kerran kahdessa viikossa.

Kokonaisuudessaan tämä tunti oli erittäin mukava kokemus!

Palaa Kitaraopettajaa etsimässä -sarjan pääsivulle ja tutustu muihin jaksoihin tästä.

Turun PopRockJazz-oppilaitos

spot_img