Kirjailija Leena Lehtolaiselta ilmestyy syksyllä nuortenjännäri

Aiheeseen liittyvää

Hellsinki Metal Festival

11-12.8.2023 Nordis Antti Sorsa Kim Strömsholm Uudet metallifestivaalit ovat aina tervetulleita, varsinkin...

Viikon Kovin Biisi: VKB 24/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Harry Harrison : Dreaming in Yellow – the Story of the DiY Sound System (2022 Velocity Press)

Dreaming in Yellow kronikoi laajasti brittiläisen freeparty-kulttuurin kulta-ajoista ja niihin johtaneista ilmöistä yhden skenen pioneeri sound systemin näkökulmasta.

Dogjaw iskee takaisin tuplasinglellä – pureutumista luokkaeroihin ja sisäiseen kaaokseen

Helsinkiläinen hevipunk-yhtye Dogjaw tekee paluun uudella, kaksiteräisellä julkaisullaan, "Yhteiskunnan...

Viikon Kovin Biisi: VKB 23/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Jaa somessa

Vihreän lohikäärmeen risteys on kertomus menetyksestä ja ystävyyden voimasta

Suomen suosituimpiin kirjailijoihin kuuluva Leena Lehtolainen julkaisee syksyllä nuortenromaanin. Vihreän lohikäärmeen risteyksen nuoret kamppailevat menetysten kanssa. Kirjan kannen on suunnitellut Laura Lyytinen.

Vihreän lohikäärmeen risteys

Romaanin päähenkilö on juuri lukion aloittanut Viggo, jonka veli Joel on ollut kateissa yli kaksi vuotta. Onko Joel lähtenyt vapaaehtoisesti vai joutunut rikoksen uhriksi?

Toinen päähenkilö Selma toipuu omasta menetyksestään, ja myös Selman sisaruksella Savulla on huolensa. Roadman-kulttuuria ihannoiva jengi on saanut kiristettyä hänet mukaan ryöstelemään merkkivaatteita. Selma ei halua katsoa vierestä, kuinka Savu tuhoutuu. Uskaltaako hän kertoa murheestaan entisen parhaan ystävänsä isälle Pekka Koivulle, joka on töissä Länsi-Uudenmaan poliisin nuortenyksikössä?

Yli 12-vuotiaille lukijoille suunnattu teos linkittyy Lehtolaisen Maria Kallio -kirjojen maailmaan.
Leena Lehtolaisen ura alkoi aikoinaan nuortenkirjailijana, kun hän oli itse vain 12-vuotias.

Nuortenromaani Ja äkkiä onkin toukokuu ilmestyi Tammen julkaisemana vuonna 1976.

Tammen lasten- ja nuortenkirjojen kustantaja Saara Tiuraniemi iloitsee siitä, että Lehtolainen kirjoittaa nyt nuorille.

”Nuorten maailma on usein aikuisille suljettu. Leena Lehtolainen on kiinnostunut siitä, mitä nuorille kuuluu ja haluaa tehdä heidät näkyväksi. Väkivallan uhka ja rikollisuus koskettavat myös lapsia ja nuoria. Tuossa iässä ystävyyssuhteet ovat äärimmäisen tärkeitä, ja niiden kuvaamisessa Lehtolainen on mestari. On mahtavaa, että vuosien jälkeen Lehtolaisen katse kiinnittyy nuoriin lukijoihin ja siihen millaiset ilmiöt ja ongelmat heitä tässä ajassa koskettavat”,

Tiuraniemi sanoo.

Kirja ilmestyy 26.9.2022 ja sen julkaisee Lehtolaisen pitkäaikainen kustantaja Tammi.

Lähde Tammi

spot_img