Avain: 1970-luku

JUKKA JUNTTILA: 1976 Punkin synty (Hiljainen Oy) 2023

Tämä tuli postissa ihan omistuskirjoituksella, kiitos vain! Tämä on siis taas kiintoisaa luettavaa, vaikka välillä ihmetyttää, miten jaksaa nähdä vaivaa selvittääkseen milloin mikäkin yhden demon tehnyt ns. melkein punkbändi on ollut keikalla ja missä. Mutta sellainen se Jukka on. Nuo keikka-ajat ja -paikat eivät sinänsä ole poikkeuksia lukuunottamatta kauhean kiinnostavia, mutta jutut yhtyeistä sen sijaan ovat, ainoa, en tiedä onko tarkoituksella tehty, mutta välillä tuleva pikkuhaitta on, että jotkut jutut tulevat ainakin pariin kertaan, kerran kahdesti jopa samalla sivulla. Mutta kun tässä alkaa itsekin olla jo vanha äijänkäppänä, niin menkööt se kertauksena, heh.

Kirja – Tervetuloa nostalgiselle matkalle finnhitsien kultakaudelle!

Nyt matkataan nostalgiseen aikaan, jolloin venyviltä c-kaseteilta ja vinyylilevyiltä kuunneltiin suuria suomalaisia tähtiä ja nautittiin tuoreista käännösiskelmistä.
spot_img

Suositut

Viikon Kovin Biisi: VKB 01/26

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Jesse Heikkisen uusi sooloprojekti KLAShTAL yhdistää dungeon synthin ja darkwaven – ensialbumi ”Oblivion Dreams” on julkaistu

Monipuolisena muusikkona tunnettu Jesse Heikkinen (muun muassa Iterum Nata,...

Julma Henrin uusi single on raaka kuvaus Pohjoisesta – ”Paska kaupunki” katsoo lähiöelämää sisältäpäin

Suomiräpin järkäle Julma Henri palasi tapaninpäivänä 26.12. uuden musiikin...

EATER: Duplication LP 2025 (Cleopatra CLO6891LP-BL-MAR)

Nyt sitten ilmestyi tällainen 500 kappaleen painos iankaikkisen kuluneista punkklassikoista. Omia uusia biisejä ei kuulemma ole. Ainoa, mikä tässä ei ole kulunut, on Eaterin oma eka single Outside View, koska Eater ei ollut mikään punkin ykkösnimi 70-luvulla. Mutta tässä on esim. singlenäkin tullut Buzzcocksin Breakout, Clashin White Riot ja Pistolsin God Save The Queen.

Josh Brolin – From Under the Truck : a memoir (Harper 2024)

Josh Brolin, näyttelijä joka tuli tietoisuuteeni 80-luvulla Goonies-elokuvasta ja kiusasi Avengerseja Thanoksena sekä teki kovia rooleja elokuvissa No Country For Old Men, Inherent Vice ja Dune, on nyt vuorostaan kirjoittanut muistelmateoksensa.