Tiedättehän ne albumit, joita ei tarvitse edes laittaa soimaan ja silti se musiikki soi alitajunnassa ja lyriikat tulee vahvasti ajatuksiin, koska olet kuunnellut levyä niin paljon oikeassa herkkyyskaudessa ja ajassa?
Minulle Nine Inch Nailsin The Downward Spiral on juuri sellainen. Harvemmin sitä enää kuuntelen, mutta levyn kansikuva ja tunnelmat palaavat mielen looppailuun usein.
Paranoid London on uudella albumillaan kuin The Chemical Brothersin paha kaksoisveli steroideissa ja tutkimuskemikaaleissa. Paranoid London ei päästä poppia levyllensä vaan pitää albumin raidat vahvasti hapokkaassa ja kieroutuneessa, mutta tanssilattian hypnoottiseen otteeseen kaappavassa tunnelmassa.
Uuden indie-tulokkaan juhannusbiisissä vanhat taiat siirtyvät asfalttipelloille ja pelko on kylmä kivi, joka ottaa elämästä vallan mittumaarin mystisellä voimalla.
Vastavaloa: Perhosii, Ingrid Yö ja Aavakaiku @Maanalainen, Tampere 4.6.26
Olipa kerran lumoava ilta indie-artistien kanssa Tampereen rouheimmassa live-mestassa, jota TRELMU ylläpitää rautatieaseman kyljessä.