Dylan Thomasin novellitaide avautuu suomeksi Ville-Juhani Sutisen suomennosvalikoimassa, tuoden tarinoita lapsuuden Walesista ja Lontoon aikuiselämästä.
Kiitos raatilaisille, että asetitte ehdolle pienen kustantamon kirjan, ja vieläpä lukemis- ja kirjallisuusaiheisen. Ja lämmin kiitos Hanna Nohynek, päätöksesi oli hyvä ja oikea! Kun Vaivan arvoista tuli tarjolle Avaimeen, tiesin heti, että tämän haluan kustantaa.
Ville-Juhani Sutisen teos Vaivan arvoista. Esseitä poikkeuskirjallisuudesta (Avain) on ehdolla Tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon saajaksi. Suomen Kirjasäätiön jakama tunnustus ansiokkaalle suomalaiselle yleistajuiselle tietokirjalle on arvoltaan 30 000 euroa. Palkinnon voittajan valitsee ylilääkäri Hanna Nohynek, ja se julkistetaan keskiviikkona 30.11.2022.
Pietu Arvolan edellinen albumi Meidän täytyy valvoa ettemme nukkuisi, sillä maailma on liukas teki ison jäljen sydämeeni. Uusi levy jatkaa tutkimuksia modulaarisen ambientin ulottuvuuksissa.
Suomalainen dub-velho Aukio Sound kollaboroi Beniniläisen John Follaksen kanssa luoden todella uniikin dubtechno-eepeen hollantilaisella leibelillä Futura Resistanza.