Sari Mäki kirjoittaa satukirjoissaan tosielämän tapahtumista ja eletystä elämästä

Aiheeseen liittyvää

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Jaa somessa

Tosielämän satukirjasarjan kolmas ja neljäs osa ovat ilmestyneet. SA-TU-KIR-JA 3 ja SA-TU-KIRJ-JA 4 kertovat hauskasti perheen marraskuun ja joulukuun elämästä. Hienosti kuvitetut satukirjat ovat viihdyttäviä ja antavat lapsille sopivasti ja hauskasti ajateltavaa.

SA-TU-KIR-JA 4

Sari Mäki on Espoon Kauklahdessa asuva neljän lapsen mummu. Perheen pienimmät aina kylään tullessaan jättävät mummun hihaan, muistoihin muutaman tarinan, joita mummu sittemmin pienten lähdettyä alkaa sanoittamaan.

”Ensin tuli SA-TU-KIR-JA ja nyt tuli SA-TU-KIR-JA 2. ”Näin se suunnilleen on nyt mennyt” ”,

sanoo Sari pohtiessaan sitä, miten sadut ovat syntyneet.

”Luen sadut ensin testimielessä myös miehelleni sekä tietysti lapsille. Palaute on aina ollut hyvä ja kannustava. Lapsenlapsille sadut ovat toimineet myös äänikirjana, kun olen lukenut ne ääniviesteiksi. Ne on jo moneen kertaan kuunneltu ja sittemmin kirjan ilmestyttyä katseltu ja luettu.”

Sari Mäki on 55-vuotias entinen liikunta-alan ammattilainen, joka etsii ja hakee elämälleen uutta suuntaa sekä mielenkiinnon kohdetta.

Kuva

”Liikunta oli 35 vuotta elämäni punainen lanka. Se muuttui elämäntilanteeni mukaan ja pysyi aina mukana riippuen siitä mitä tapahtui. Mutta kroppa ei enää jaksanut ja nyt etsin itselleni yhtä suurta intohimoa. Liikunta oli sekä harrastus että työ. Kirjoittamista en ole koskaan harrastanut mutta ehkä siitä voisi sellaisen nyt tehdä. Työksi se muuttuu vasta sitten, jos ihmiset löytävät kirjani ja haluavat sellaisen hankkia itselleen. Toivottavasti näin käy. Itselleni tämä uusi kirjailijan ura on ollut varsin mielenkiintoinen ja paljon antava. Lapsenlapsianikin katson nyt ehkä toisenlaisten silmälasien takaa.”

Lähde Kustannusosakeyhtiö Bookcover

spot_img