Rikhard Larvanto – Varjotaival (Salakirjat 2024)

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 23/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Dogjaw iskee takaisin tuplasinglellä – pureutumista luokkaeroihin ja sisäiseen kaaokseen

Helsinkiläinen hevipunk-yhtye Dogjaw tekee paluun uudella, kaksiteräisellä julkaisullaan, "Yhteiskunnan...

HAPE – Microdots (EABE 2025)

Virolainen HAPE julkaisee toisen eepeensä viime vuotisen debyyttinsä Night Life jälkeen suomalaisella EABE-levymerkillä. Nyt hänen elekotrossaan on sävyjä 70-luvun progesta ja synteetisaattori-musiikista.

GUNS N’ ROSES /w Rival Sons – Allianz Arena, München

Järjettömän kuuma sää jatkuu ja saksalaiset ovat valmiina juhlimaan....

Emotion Visa: Suomipunk

Jälleen on lisää skenepisteitä jaossa! Tällä kertaa skene on...

Jaa somessa

Porvoon Kipinästä, Kalmakabinetista ja Huntu-dokkarista tuttu Rikhard Larvanto on koonnut mainion käsikirjan kaikille eurooppalaiseen esoteriaan tutustumaan tahtoville okkultin maailman aloitteleville etsijöille.

Varjotaival on erikoinen kokemus, aivan kuin se ei ihan tietäisi mitä se haluaa täysin olla. Se on osittain matkakirja, osittain knoppitietoja tarjoileva tietokirja, hieman sekavasti koottuna. Toisaalta tämä ominaisuus on jo takakannessa mainittu, joten tämä ei ole reklamaation paikka. Gonzo-henkistä matkailukuvausta Euroopan esoteerisillä nähtävyyksillä, niihin liittyvää taustoittamista ja Larvannolle tärkeiden estoteerikkojen lyhyitä esittelyjä teoksessa on helposti luettavassa muodossa. Itselle näitä asioita jo aiemmin tutkineena jäi hieman pintapuolinen raapaisu, eikä paljon uutta tietoa, mutta on kirja varmasti tietolähteenä verraton vähemmän esoteriaa tunteville. Vapaamuurarius, teosofia, Illuminati, Eliphas Levi ja John Dee, joitain mainitakseni, löytyvät sisällisluettelosta. Itse olisin ehkä kaivannut vielä enemmän matkakuvausta gonzo-henkeen värittämään teosta, mutta kyllähän tämä kirjahyllyyn kuuluu Aki Cederbergin ja Perttu Häkkisen kirjojen väliin.

Mikko Ihalainen

spot_img