Ennätyksiä rikkova trilleri Anna O nyt suomeksi

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Jaa somessa

Matthew Blaken trilleri Anna O rikkoo ennätyksiä ja herättää kysymyksen: jos tekee murhan unessa, kumpi se on – syyllinen vai syytön?

Matthew Blaken henkeäsalpaava psykologinen trilleri Anna O on saavuttanut kansainvälisen myyntimenestyksen jo ennen sen julkaisua, sillä oikeudet romaanin kustannusmyynteihin saatiin 30 maassa kahden päivän aikana.

Yhä unen omaan maailmaansa vajonneen Anna Ogilvyn elämä synkistyi, kun hän surmasi kaksi ystäväänsä painajaisissaan. Kun totuus murhatapahtumasta on vain Annan tiedossa, rikospsykologi Benedict Princen tehtävänä on valaista synkkä mysteeri.

Anna O:n debyytti englanninkielisenä teoksena myi yli 50 000 kopiota, ja se nousi nopeasti huipulle Apple myydyimpien äänikirjojen joukossa. Kirjan suomentanut Markus Myllyoja.

Kirjailija Matthew Blaken taustatyö kirjaa varten käsitteli rikoksia unessa ja resignaatiosyndroomaa – ja nousi kysymys, onko unessa toimiva henkilö syyllinen vai syytön?

Lähde Pauliina Pietilä

spot_img