Hurja jengi – Entiset pahikset ryhtyvät hyviksiksi

Aiheeseen liittyvää

Ameeban uljaat 25 vuotta ug-hiphopin pulssilla

Ameeba oli yhteydessä Emotion Zineen juhlavuotensa suunnitelmista, repressejä ja kaikenlaista jännää on luvassa.

TAPANI BAGGE: Havana Black Ukkoskansan Soturit (Docendo 2025)

Onhan näitä ulkomaanvalloitusjuttuja ihan hauskakin lukea. Smack nyt tuli kai viimeksi luettua ja Hanoille kävi huonosti vähän eri tavalla. Ei nuo nykyään onnistuneetkin jutut, kuten HIM oikein kiinnosta, vaikka sen alkuaikojen kosketinsoittajan muistelmat luinkin. Tällaiset "maanläheisemmät" touhut kiinnostavammat enemmän.

POJAT: Kuka sä oot/Elämä on punk (Hiljaiset Levyt HIKS 092) 2025

Kuka sä oot on Pelle Miljoona & Unabomberin biisi vuodelta 2009. Ja koska se on minusta viimeinen Pellen todella hyvä biisi, tähän oli vaikea aluksi suhtautua. Mutta kyllä tähän tottui ja nyt pidän biisistä todella. Siihen on saatu uusia sävyjä ja sointukuvioitakin.

Harry Harrison : Dreaming in Yellow – the Story of the DiY Sound System (2022 Velocity Press)

Dreaming in Yellow kronikoi laajasti brittiläisen freeparty-kulttuurin kulta-ajoista ja niihin johtaneista ilmöistä yhden skenen pioneeri sound systemin näkökulmasta.

Gruth – Noemata (Midira 2025)

Sisiliassa majaa pitävä Gruth on ilahduttavan tinkimätön avantgarde-drone-mies jälleen uudella albumillaan.

Jaa somessa

Uusin Hurja jengi -kirja on ilmestynyt ja huhtikuussa sarjan hahmot valloittavat valkokankaat, kun ensi-iltansa saa elokuva Hurja jengi – kiltteys on kurjaa.

Aaron Blabeyn luoman kirjasarjan viidennessä osassa Hurja jengi palaa pelastamaan maailman tuholta. Yhdessä avaruuspuvuista saattaa olla jotakin ällöä ja herra Piraija on ehkä syönyt liikaa papuburritoja… Tämä kirja on pieni askel Tavallaan­kansainväliselle­-Hyvien-­jätkien-­liigalle, mutta jättiharppaus Hurjalle jengille.

Hurja jengi on tikahduttavan hauska sarja hyviksiksi ryhtyneistä pahiksista: Sudesta, Piraijasta, Käärmeestä, Haista ja Tarantellasta. Sarjakuvamaiset kirjat sopivat kaikille huumorin ja yllätysten ystäville ja ihan jokaiselle alakoululaiselle. Kirjojen ikäsuositus on 7+. Kirjat on suomentanut Annukka Kolehmainen.

”Miksen minä saanut lukea lapsena tällaisia kirjoja. Hulvatonta!”

Dav Pilkey, Koiramies- ja Kapteeni Kalsari -sarjojen tekijä
Hurja Jengi

Helppolukuisen kirjasarjan viides osa ja elokuvan ensi-ilta

Maailmalla Hurja jengi -kirjoja on painettu yli kymmenen miljoonaa kappaletta yli 30 maassa. Palkittu sarja pysytteli 50 viikkoa The New York Timesin bestseller-listalla. Hurja jengi -elokuvan ensi­-ilta on 15.4.

DreamWorks-elokuvan sanotaan uudistavan ryöstöelokuvien genreä samoin kuin Shrek uudisti satuja ja Kung Fu Panda taisteluelokuvia.

Aaron Blabey on palkittu australialainen kirjailija ja kuvittaja. Hän asuu perheensä kanssa Sydneyssä.

Into Kustannuksen kauppa: https://kauppa.intokustannus.fi/kirja/hurja-jengi-kosminen-kaasupommi/

Lähde Into Kustannus

spot_img