Humoristinen tositarina unelmasta maalla, romahtamisesta ja uudesta noususta

Aiheeseen liittyvää

TAPANI BAGGE: Havana Black Ukkoskansan Soturit (Docendo 2025)

Onhan näitä ulkomaanvalloitusjuttuja ihan hauskakin lukea. Smack nyt tuli kai viimeksi luettua ja Hanoille kävi huonosti vähän eri tavalla. Ei nuo nykyään onnistuneetkin jutut, kuten HIM oikein kiinnosta, vaikka sen alkuaikojen kosketinsoittajan muistelmat luinkin. Tällaiset "maanläheisemmät" touhut kiinnostavammat enemmän.

Viikon Kovin Biisi: VKB 23/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Dogjaw iskee takaisin tuplasinglellä – pureutumista luokkaeroihin ja sisäiseen kaaokseen

Helsinkiläinen hevipunk-yhtye Dogjaw tekee paluun uudella, kaksiteräisellä julkaisullaan, "Yhteiskunnan...

Harry Harrison : Dreaming in Yellow – the Story of the DiY Sound System (2022 Velocity Press)

Dreaming in Yellow kronikoi laajasti brittiläisen freeparty-kulttuurin kulta-ajoista ja niihin johtaneista ilmöistä yhden skenen pioneeri sound systemin näkökulmasta.

HAPE – Microdots (EABE 2025)

Virolainen HAPE julkaisee toisen eepeensä viime vuotisen debyyttinsä Night Life jälkeen suomalaisella EABE-levymerkillä. Nyt hänen elekotrossaan on sävyjä 70-luvun progesta ja synteetisaattori-musiikista.

Jaa somessa

Kuinka kaupunkilainen saa elämänsä rakennettua maalaisyhteisössä? Kuinka hän selviää karkailevista hevosista, katoilevasta muurarista ja uuden elämänkumppanin etsimisestä?

Kaupunkilaisnainen haaveilee omasta vanhasta talosta tai tilasta ja päätyy remontoimaan huonokuntoisista kaupunkikämpistä viihtyisiä asuntoja puolisonsa kanssa. Mielessä siintää silti unelma maalla, jossa olisi tilaa myös omalle hevoselle ja muille lemmikeille.

Täydellinen, tai ainakin tuleva täydellinen paikka löytyy Inkoosta, ja mahdollisten ongelmakohtien sijaan pariskunta näkee vain mahdollisuuksia. Työtä on paljon mutta uudet asukkaat eivät vähästä säikähdä: hyvällä asenteella selvitään yllätyksistä ja sitkeydellä ylitetään hidasteet. Sauna pehmittää työssä kipeytyneet lihakset.

Kamalan ihana elämä maalla

Elämä muuttaa suuntaa, ja mies lähtee. Nainen jää yksin kannattelemaan unelmiensa raunioita. Työmaa tuntuu loputtomalta, elämästä katoavat värit, kyky tuntea ja hymyillä.

Tulee kuitenkin kevät ja päivä, jolloin koristeomenapuu puhkeaa kukkaan. Vähitellen tilaa ympäröivä luonto herättää naisen uudelleen eloon.

Kuinka kaupunkilainen saa elämänsä rakennettua maalaisyhteisössä? Kuinka hän selviää karkailevista hevosista, katoilevasta muurarista ja uuden elämänkumppanin etsimisestä?

Mari Kurkiniityn lämmöllä ja huumorilla höystetty kirja on kirjoitettu vertaistueksi kaikille, jotka ovat lähteneet toteuttamaan unelmaansa ja taistelevat noustakseen kriisin jälkeen takaisin elämään kaikilla aisteilla. Teos näyttää, miten maalaiselämä voi olla kamalaa ja ihanaa. Usein myös yhtä aikaa.

Mari Kurkiniitty on nelikymppinen maalle muuttanut esteetikko ja graafinen suunnittelija. Hän elää unelmaansa 1900-luvun alussa rakennetulla maatilalla ja yrittää herättää tilaa pala palalta henkiin.

Tsekkaa blogi: www.kamalanihanaelamamaalla.fi

Lähde Kustannusosakeyhtiö Otava

spot_img