Mike Bäck on taas täällä! Maailman mahtavin kirja jatkaa nuorten lukuinnostamista

Aiheeseen liittyvää

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Jaa somessa

Mike Bäckin uusi kirja jatkaa hänen suosittujen teosten linjaa ja ilmestyy 1.8.2024. Kirja sisältää noloja ja viihdyttäviä tarinoita sekä Bäckin omia piirustuksia ja tehtäviä.

Mike Bäckin uusi kirja, ’Maailman mahtavin kirja’, jatkaa edellisten teosten suosittua linjaa. Kirja ilmestyy 1.8.2024 ja se sisältää viihdyttäviä tarinoita sekä noloja hetkiä Bäckin elämästä. Uuden teoksen mukana on myös piirustuksia ja tehtäviä, jotka ovat tuttuja hänen aiemmista kirjoistaan ja YouTube-kanavaltaan.

Bäck, joka tunnetaan myös tubettajana ja musiikintekijänä, palasi tauoltaan alkuvuodesta. Tauon aikana hän pohti elämäänsä sosiaalisen median ulkopuolella ja jatkoi kirjojensa kirjoittamista.

Bäck pitää lasten ja nuorten lukemista tärkeänä ja on saanut Lasten ja nuorten säätiön Read hour -palkinnon. Hän uskoo, että lukeminen on tärkeä vastapaino päivittäiselle ruutuajalle.

’Maailman mahtavin kirja’ on saatavilla fyysisenä teoksena, äänikirjana ja e-kirjana. Bäckin kirjat rikkovat ennakkoluuloja ja innostavat nuoria lukemaan.

Mike Bäck (s. 1999) on helsinkiläinen kirjailija, vaikuttaja ja muusikko, joka on valloittanut Suomen nuorison hauskoilla kirjoillaan ja YouTube-kanavallaan.

Lähde Kustannusosakeyhtiö Otava

spot_img