Uutuuskirja: Vuorikiipeilijän polku ennakkoluulojen ja odotusten ristitulessa

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Jaa somessa

Janiina Lammin esikoisteos ’Suuri huiputus’ on tarina naisesta, joka vuorikiipeilijänä kohtaa samalla elämänsä haasteet ja unelmat.

”Aamuvarhainen aurinko saa kallion syissä piilottelevan kiilteen kimaltamaan. Maisema hehkuu pastelliprisman sävyissä kuin yksisarvisen varsan turkki. Olisin näkymästä hurmaantunut, jos kaikki ei olisi kerta kaikkisen päin helvettiä.”

Kuinka eron jälkeen töihin suruaan hukuttavasta, pienen lapsen äidistä tulee vuorikiipeilijä? Janiina Lammin Suuri huiputus kertoo kiehtovan tarinan naisen matkasta vuorikiipeilyn maailmaan, yhdistäen vaativan työuran ja yksinhuoltajuuden. Kirja avaa rehellisesti vuorikiipeilyn henkisiä vaatimuksia ja henkilökohtaista kasvua kohdatessa ennakkoluuloja ja odotuksia.

”Kuulostelin uutta päivää tervehtivien lintujen ääniä ja hiljaista kohinaa sisälläni. Ei ollut keinoa varmistaa, ettei mitään sattuisi. Se ei kuitenkaan ollut syy jättää tekemättä. Kun aurinko lopulta nousi kokonaan esiin taivaanrannan takaa, sen mukana saapui rauha. Olin valmis.”

Lähde Gummerus

spot_img