Saavutettavuuskirjasto Celian uudistettu laki vahvistaa yhdenvertaisia oikeuksia sivistykseen

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Jaa somessa

Näkövammaisten kirjasto Celian toimintaa koskeva lakiuudistus tuli voimaan 1.1.2023. Lakiuudistuksen myötä kirjaston nimi vaihtui Saavutettavuuskirjasto Celiaksi. 

Celian päätehtävänä säilyy kirjastopalvelujen tarjoaminen lukemisesteisille ihmisille. Lailla vahvistetaan näkövammaisten ja muiden lukemisesteisten henkilöiden oikeutta lukemiseen, tiedonsaantiin ja oppimiseen. Celia edistää lukemisen yhdenvertaisuutta paitsi tarjoamalla eri asiakasryhmille saavutettavia kirjoja, myös jakamalla tietoa lukemisen apuvälineistä. 

kirjasto

Uutta laissa on kirjaus yhteistyöstä kirjastojen, koulujen ja oppilaitosten kanssa.

”Viimeisen kymmenen vuoden aikana olemme rakentaneet mittavaa yhteistyötä kirjastojen ja koulujen kanssa. Yhdessä tavoitamme eri tavoin lukemisesteiset ihmiset ympäri Suomea entistä paremmin”  

iloitsee Celian johtaja Minna von Zansen.

Uuteen lakiin on kirjattu myös tarkennettu asiantuntijatehtävä saavutettavan julkaisemisen edistämiseksi. Celia tukee ja neuvoo kustantajia ja muita julkaisijoita tuottamaan kirjoja ja oppimateriaaleja, jotka ovat alusta asti mahdollisimman monen ihmisen käytettävissä. 

Celian palveluita voivat edelleen käyttää kaikki ihmiset, joille tavallisen kirjan lukeminen on vaikeaa lukivaikeuden, sairauden, vamman tai vastaavan syyn vuoksi. Tekijänoikeuslain perusteella Celian tuottamat sisällöt on rajattu lukemisesteisten henkilöiden käyttöön. Kirjasto säilyy opetus- ja kulttuuriministeriön alaisena virastona. 

”Saavutettavuuskirjasto Celian tehtävät on lakia uudistettaessa mietitty huolella. Vahva, uudistettu laki antaakin parhaan lähtökohdan tarjota ja kehittää viraston palveluita muuttuvassa maailmassa”,

toteaa von Zansen.

Lähde Saavutettavuuskirjasto Celia

spot_img