LAMA: Onks’ Marko täällä? (Finnish Hardcore FINHC-020) 2022 kasetti

Aiheeseen liittyvää

Viikon Kovin Biisi: VKB 08/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Viikon Kovin Biisi: VKB 07/25

Nämä kilpailijat kisaavat Viikon Kovimman Biisin tittelistä. Katso yksityiskohdat tästä.

Samuli Putro – Elämäni miehet (WSOY 2025)

Mies, jonka ympäriltä tuolit viedään on kirjoittanut kirjan miesten välisestä dynamiikasta ja omista henkisistä arvistaan.

LAURA FRIMAN & MIKKO MATTLAR: Kultaturbo – Suosikki-lehden tarina (Johnny Kniga) 2024

Kyllä se nyt niin vaan on, että suurin piirtein jokainen minun ikäluokastani ja nuoremmista ja vanhemmistakin on Suosikkia lukenut. Joskus löysin roskiksesta 60-luvun lopun ja 70-luvun alun hyväkuntoisia Suosikkeja ja nyt vähän harmittaa, että tuli ne vietyä antikvaarioon. Taisin olla siinä 10 v. ja vaikka Suosikki tuli kotiin, niin sitä osittain inhosi, eikä noin vanhoille numeroille ollut sitäkään vertaa käyttöä. Väärin, etenkin tämän kirjan perusteella ne vanhat numerot vasta loistavia (sanan voi käsittää miten haluaa) olivatkin keksittyine juttuineen ja mitä siellä nyt sitten olikaan.

Aikion single sukeltaa ihmiskohtaloihin elämän solmukohdissa

Suomirockin ytimeen vapaasukelluksia harrastava Aikio julkaisi tänään uuden singlen...

Jaa somessa

Sain tämän joululahjaksi, kiitos vaan Kempe! Alunperin tämä on julkaistu 1982, painosmääristä en tiedä, mutta tuskin kauhean iso on ollut.

Tämä onkin tietääkseni alkuperäisenä aikanaan toimineen Laman ainoa livejulkaisu, sillä Tavastiahan on äänitetty 1993 ja 80-luvulla yhtye ei kyseiseen paikkaan edes päässyt ja siitähän tehtiin ihan biisikin, mitä ei kylläkään tästä tammikuussa -82 Seinäjoen nuorisotalolla äänitetystä nauhasta löydy.

Lama

Nauha on tarpeeksi hyvätasoinen oikeuttaakseen itselleen tällaisen hieman laajemmankin julkaisun ja kyllähän kaikki nämä hitit osaa vaikka vähemmänkin selvää saisi. Eivätkä nämä oikeastaan eroa levyversioista mitenkään ja se oli varmaan yhtyeen tarkoituskin studioon mentäessä.

Tässä siis kuullaan lähes koko ainoa LP:nsä ja muutama sinkkubiisi, jostain syystä oma suosikkini Koputus puuttuu, mutta toinen oikeastaan vielä kovempi suosikki Kellot on mukana. Näistä biiseistä tuolloin jäi studiojulkaisuna ulos tulematta ainoastaan UK Subs-cover Apuri, joka kuitenkin äänitettiin sittemmin 2013 samannimiselle EP:lle.

Mitäpä tästä voisi sanoa, mitä ei kaikki jo tiedä? Ei mitään! Lamahan oli genrensä ykkösbändi ja koko tuotantonsa on näinä aikoina tulossa ulos ihan tupla-LP:nä (ja onhan CD:kin tulossa myös). Finnish Hardcore on jo pari vuotta tehnyt tällaista arvostettua julkaisutyötä mm. vanhoista demoista ja kokoelmakassuista ja loppua ei luultavasti näy niin kauan kuin joiltain moisia vielä löytyy.

-V. Vahtera

spot_img