Suomen Musiikkikustantajat ry:n Vuoden biisi 2021 on ”Viimeinen elämä”

0
159
Vuoden biisi 2021

Maija Vilkkumaan ja Kaisa Korhosen säveltämä ja sanoittama Viimeinen elämä on palkittu Suomen Musiikkikustantajat ry:n Vuoden biisinä. Esiraadin asettamista 11 finaaliehdokkaasta valinnan teki tänä vuonna apulaispormestari Nasima Razmyar. Vuoden biisin kustantajat ovat Elements Music Publishing ja Kaiku Entertainment.

Vuoden biisi 2021
Kuva: genius.com

Palkintoja myönnettiin yhteensä kuudessa kategoriassa, joista kolmessa päätettiin poikkeusvuonna jakaa kunniapalkinto.

Vuoden kevyen musiikin tekijä: Janne Rintala (Mökkitie Records / HMC Publishing)
Vuoden läpimurto: Rollot (HMC Publishing)
Taidemusiikin säveltäjä -kunniapalkinto: Ilkka Kuusisto
Genrevapaan kategorian kunniapalkinto: Mikko ”Pantse” Syrjä
Viennin kunniapalkinto: Ann Slangar

Tilaisuuden yhteydessä luovutettiin myös tekijä- ja kustantajajärjestöjen yhteinen Vuoden raportoija -palkinto. Sen sai tänä vuonna laulaja Katri Ylander.

Musiikkikustantajat ry:n jäsenten tekemistä ehdotuksista vuoden kevyen musiikin tekijän valitsi musiikkialan ammattilaisista koottu raati ja vuoden läpimurto -ehdokkaista Musiikkikustantajien hallitus. Hallitus valitsi myös genrevapaan kategorian kunniapalkinnon voittajan, sekä viennin kunniapalkinnon voittajan Music Finlandin vientipalkinnon ehdotuksista.

Palkinnot jaettiin tänä vuonna kahdeksannen kerran. Palkinnon arvo on 2 000 euroa.

Lähde Suomen Musiikkikustantajat ry